Venäläiset ovat jälleen julkaisseet videon omasta karmeasta sotarikoksestaan. Videolla venäläisdrooni jahtaa Hersonissa tavallista ukrainalaista vihanneskauppiasta, joka myy tuotteitaan autonsa luona.
Lopulta drooni tavoittaa miehen ja räjähtää. Uhri haavoittui, muttei menettänyt henkeään.
Myös Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on julkaissut videon ja kommentoinut sitä.
– Tänään monet järkyttyivät jälleen uudesta videosta, jolla venäläiset käyvät drooneilla ”safarille” ihmisiä vastaan Hersonissa. Venäläinen drooni jahtasi tarkoituksellisesti Hersonissa vihanneksia myynyttä miestä ja räjähti hänen vieressään, Zelenskyi kirjoittaa Telegramissa.
Videolla venäläinen drooni jahtaa ympäri autoa ja leikittelee uhrillaan lopulta räjähtää tämän vieressä.
Verkkouutiset on kertonut aiemmin venäläisten Hersonin rintamalla harjoittamasta niin sanotusta ”ihmissafarista” tässä.
Zelenskyi huomauttaa, että venäläiset itse julkaisivat videon.
– Venäläiset myönsivät itse tehneensä tämän rikoksen. He eivät ainoastaan ole katumatta tekoaan, vaan ylpeilevät sillä, kuinka he piinaavat ihmisiä. Mies haavoittui räjähdyksessä. Venäläiset järjestävät joka päivä tällaisia ”safareita” tavallisia ihmisiä vastaan Hersonissa.
”Tämä ei saa levitä muihin Venäjän naapurimaihin”
Ukrainan presidentti korostaa, että ”maailman on nähtävä tämä”.
– Sen on nähtävä jokainen todiste siitä, että Venäjä on tullut hulluksi, ja jokainen todiste siitä, että venäläiset sotilaat nauttivat ihmisten tappamisesta ja piinaamisesta.
Zelenskyi huomauttaa, että ilman Venäjän painostamista, sen hyökkäysvoiman heikentämistä ja todellisia turvatakuita ”on yksinkertaisesti mahdotonta kuvitella, että maailma pystyisi elämään rinnakkain tämän pahuuden kanssa.”
– Elämän suojelemiseksi on pysyttävä päättäväisinä. On toimittava ja tuettava elämää siten, että Venäjä pakotetaan todella ajattelemaan rauhaa eikä sitä, kuinka se voisi pidentää drooniensa kantamaa.
Presidentti on huolissaan myös muiden Venäjän naapurimaiden puolesta.
– Tämä ei koske vain Ukrainaa. Venäjän ihmisiin kohdistaman ”safarin” on loputtava Ukrainassa, eikä se missään tapauksessa saa levitä muihin maihin. Suomen ja Kazakstanin, Baltian maiden ja Puolan, Etelä-Kaukasian valtioiden sekä Romanian ja Moldovan on syytä tehdä yhteistyötä todellisten turvatakuiden aikaansaamiseksi ja Venäjän sodan saattamiseksi päätökseen.