Hurja video Ukrainasta: Hyökkääjän ”kilpikonnatankkiin” isketään lennokeilla

Drooneilta suojaava metallihäkki ei pelastanut venäläispanssaria.
Venäläinen "kilpikonnapanssari" ukrainalaisella pellolla. KUVA: Ukrainan maavoimien 63. mekanisoitu prikaati.
Venäläinen "kilpikonnapanssari" ukrainalaisella pellolla. KUVA: Ukrainan maavoimien 63. mekanisoitu prikaati.

Ukrainan asevoimat on julkaissut viestipalvelu X:ssä videon venäläisestä ”kilpikonnatankista” ja sen tuhoamisesta.

Kilpikonnatankit ilmestyivät Ukrainan taistelukentille ensimmäistä kertaa tämän vuoden keväällä. Nimitystä on käytetty kuvaamaan panssarivaunuja, joiden ympärille on rakennettu metallilevyistä tehty hökkelimäinen häkki.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Häkin tarkoitus on suojata vaunua räjähdelennokeilta. Tällä kertaa häkistä ei kuitenkaan ollut apua venäläisvaunulle, joka yritti ylittää peltoa tiettävästi Kreminnan lähettyvillä pohjoisessa Itä-Ukrainassa.

Ukrainan 63. mekanisoidun prikaatin kuvaamalla videolla näkyy, kuinka peltoa ylittävään panssariin iskeytyy lukuisia räjähdedrooneja. Panssari osuu myös ilmeisesti miinoihin. Yhteensä räjähdyksiä on nähtävillä videolla kahdeksan.

Lukuisista räjähdyksistä huolimatta panssarivaunu jatkaa matkaansa eteenpäin. Lopulta savuava vaunu kuitenkin pysähtyy keskelle peltoa, ja sieltä nousee ulos kolme venäläissotilasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Samaan aikaan ukrainalaisdrooni lentää metallilevyjen välistä tykkitornin päälle ja räjähtää. Venäläissotilaat selviävät räjähdyksestä ja onnistuvat pakenemaan henkensä edestä, kun taas vaununraato jää savuamaan keskelle peltoa.

– Venäläisen latopanssarin seikkailut ukrainalaisella pellolla. Polku on vaarallinen, täynnä miinoja ja drooneja, asevoimien videolla veistellään.

Alkuperäisen suunnitelman mukaista vahvaa pääiskua ei koskaan toteutettu.
Venäjän vaunut häviävät yleensä taistelussa liikkuvuuden, suojauksen ja tähtäysjärjestelmien osalta.
Ufomainen laite lentää pidemmälle paremman aerodynamiikan avulla.
Mainos