Oulunkylässä Patomäenpuiston kohdalla sijaitseva liikennekameratolppa keräsi touko-kesäkuussa 308 ylinopeusmaksua eli eniten Helsingissä, Helsingin Sanomat kertoo.
Viime ja tänä vuonna Helsingin kaduilla liikennevalvontakamerat ovat välähdelleet touko–kesäkuussa selvästi harvemmin kuin vuonna 2021. Kun tuona vuonna kameroiden ottamien kuvien vuoksi liikennevirhemaksuja ja päiväsakkoja oli touko–kesäkuussa 6 596, oli niitä vuonna 2022 vain 3 114 ja tänä vuonna enää 2 704.
Jutussaan HS selvitti, mitkä kameratolpat Helsingissä välähtävät eniten.
Toiseksi eniten ylinopeusmaksuja kirjattiin Pakilantien ja Halkosuontien risteyksessä, 267 kappaletta. Seuraavaksi yleisimmät paikat olivat Huopalahdentie (256 kappaletta), Mannerheimintie 132 (126 kappaletta), Ruoholahdenkatu (112 kappaletta) ja Viikintie (20 kappaletta).
Vertailussa ovat mukana sekä liikennekameratolppien että liikkuvien partioiden kirjaamat liikennevirhemaksut sekä sakkorangaistukset.
Liikkuvat partiot havaitsivat eniten ylinopeuksia Itäkadulla Hansasillalla (182 kappaletta), Elimäenkadulla (180 kappaletta), Mannerheimintie 52:lla (127 kappaletta), Koskelantie 48:lla (111 kpallaetta), Pohjolankadulla (97 kappaletta) ja Matkamiehentien ja Vespertien risteyksessä (79 kappaletta).
Touko–kesäkuussa Helsingin kameravalvonnan ylinopeusmaksuista vain 48 oli sakkoja, eli kovat ylinopeudet eivät vaikuta kovin yleisiltä.
Pienistä ylinopeuksista tulee liikennevirhemaksu, ja kun ylinopeutta on yli 20 kilometriä tunnissa, määrätään sakko. Poliisin mukaan lähtökohtana on, että liikennenopeuskamera välähtää, kun ylinopeutta on 7 kilometriä tunnissa tai enemmän.





