Helle-ennätys taas rikki – täällä mitattu 25,2 astetta

Tiistai on vuoden 71. hellepäivä.
Ihmisiä aurinkoisessa säässä. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Ihmisiä aurinkoisessa säässä. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Hellepäivien ennätys meni jälleen rikki tiistaina, sääpalvelu Foreca kertoo.

Tiistain korkein lämpötila mitattiin kello 14.10 mennessä Lappeenrannan Konnunsuon havaintoasemalla. Asemalla mitattiin 25,2 asteen lukema. Tämä tarkoittaa sitä, että tiistai on jo vuoden 71. hellepäivä ja syyskuun kahdeksas hellepäivä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Syyskuu on alkanut poikkeuksellisen lämpimässä säässä. Koko vuoden hellepäiväennätys on nyt rikkoutunut päivittäin viime torstaista lähtien. Aiempi ennätys oli 65 hellepäivää vuodelta 2002.

Syyskuun hellepäiväennätys meni rikki jo sunnuntaina. Aiempi syyskuun hellepäiväennätys oli viisi hellepäivää vuodelta 1968.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomessa säätilastoja pitävän Ilmatieteen laitoksen vertailukelpoiset helletilastot alkavat vuodesta 1961. Hellepäivällä tarkoitetaan päivää, jolloin vähintään yhdellä Suomen virallisella säähavaintoasemalla mitataan vähintään 25,1 astetta.

– Tämän poikkeuksellisen lämpimän tilanteen syyskuussa on mahdollistanut Suomen itäpuolelle jämähtänyt hidasliikkeinen korkeapaine, jonka takia etelästä on päässyt virtaamaan hyvin lämmintä ilmaa, kertoo Forecan meteorologi Sara Salonen blogissa.

Viikonlopun sää on vuodenaikaan nähden lämmintä.
Terminen kevät saattoi alkaa etelässä jo helmikuussa.
Mainos