Twitterin pääkonttori San Franciscossa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / CONSTANZA HEVIA

Hakkeri uhkaa myydä 400 miljoonan Twitter-käyttäjän tiedot

Hakkeri väittää keränneensä tiedot palvelun haavoittuvuutta hyödyntäen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tuntematon hakkeri väittää saaneen haltuunsa satojen miljoonien Twitter-käyttäjien tiedot, ja yrittää nyt myydä keräämäänsä tietopankin takaisin yhtiölle. Asiasta kertoo Security Affairs-sivusto.

Hakkeri julkaisi väitteensä Ryushi-keskustelupalstalla. Omien sanojensa mukaan tekijä onnistui keräämään tiedot hyödyntämällä viestipalvelun haavoittuvuuksia, ja nyt hänellä on hallussaan yli 400 miljoonan käyttäjän puhelinnumerot, sähköpostiosoitteet ja käyttäjätunnukset. Tietopankki on yksityinen, ja väitteensä todisteeksi hakkeri julkaisi tietoja tuhannesta käyttäjätilistä.

Hakkerin väitteitä ei Security Affairsin mukaan vielä ole vahvistettu. Omien sanojensa mukaan hakkeri kauppaa tavallisten käyttäjien tietojen ohella myös julkkisten, poliitikkojen ja yhtiöiden tietoja.

Nyt hakkeri tarjoaa Twitterille ja yhtiön tuoreelle omistajalle, miljardööri Elon Muskille mahdollisuutta ostaa tiedot välttyäkseen näin satojen miljoonien GDPR-sakoilta. GDPR:llä hakkeri viittaa EU:n tietosuoja-asetukseen.

Mikäli Twitter on valmis kauppoihin hakkerin kanssa, tämä lupaa poistaa ketjun foorumilta ja vetää tiedot pois myynnistä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Venäjän hyökkäys

Venäjä iski luostariin

Odessalaisen luostarin rakennukset vaurioituivat lennokki-iskussa ja yksi ihminen joutui sairaalaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)