Venäjän tueksi lähetettyjen Pohjois-Korean sotilaiden arvioidaan menettäneen noin sata sotilasta kaatuneina ja tuhat haavoittuneina.
Koordinointi ulkomaisten sotilaiden kanssa on aiheuttanut päänvaivaa Venäjän joukoille muun muassa siksi, että he eivät ole tottuneet moderniin lennokkisodankäyntiin tai taisteluun avomaastossa. Ukrainan mukaan pohjoiskorealaiset ovat käyttäneet 70 vuotta vanhoja taktiikoita hyökkäyksissään.
Vuonna 2012 Etelä-Koreaan loikannut pohjoiskorealainen sotilas varoittaa, ettei Pohjois-Korean joukkojen taistelukykyä kannata aliarvioida alkuvaikeuksista huolimatta. Venäjän tueksi on lähetetty tähän mennessä noin 10 000–12 000 sotilasta, mutta diktaattori Kim Jong-unin väitetään harkitsevan jo vahvistusten siirtämistä Venäjälle.
Haneul-nimellä esittäytyvä mies kertoo BBC:lle laihtuneensa kymmenen kilogrammaa asepalveluksen ensimmäisen kuukauden aikana puutteellisen ruokahuollon vuoksi. Melkein koko pataljoona piti lähettää hoitoon kolmen kuukauden jälkeen alipainon vuoksi.
Hänet sijoitettiin myöhemmin Etelä-Korean vastaiselle rajalle, jossa ruokaa sai hieman enemmän loikkausten ehkäisemiseksi. Haneul sanoo ampuneensa koko sotilaspalveluksensa aikana vain kolme ammusta, ja nekin saman harjoituksen aikana.
Etelä-Korean tiedustelun mukaan Kurskin alueella taistelevien Pohjois-Korean joukkojen taistelutahto on korkea, mutta käsitys modernista sodankäynnistä puutteellinen. Haneul huomauttaa soisaalisessa mediassa julkaistujen videoiden poikkeavan Pohjois-Korean asevoimien propagandasta. Venäjälle lähetetyt sotilaat ovat olleet jopa hauraan oloisia ruumiinrakenteeltaan.
Vuonna 2019 loikanneen Ryu Seonghyunin mukaan Kurskissa taistelevat joukot eivät ole varsinaisia etulinjan sotilaita. Heidät on koulutettu soluttautumaan vihollislinjojen läpi ja aiheuttamaan kaaosta takalinjassa. Kim Jong-unilla ei ollut vaihtoehtoa, sillä tavallisia joukkoja käytetään työvoimana maatiloilla, rakennusalalla ja puuteollisuudessa.
Etelä-Korean erikoisjoukkojen entinen upseeri Chun In-bum uskoo pohjoiskorealaisten sopeutuvan nopeasti uusiin olosuhteisiin. Hän varoittaa aliarvioimasta joukkojen taistelukykyä.
– Vaikka he eivät ole saaneet riittävästi ruokaa ja koulutusta, niin he eivät ole toimintakyvyttömiä, Chun In-bum sanoo.