Etelä-Iranissa on tapahtunut jättiräjähdys

Ainakin 500 ihmistä on loukkaantunut.
Räjähdyksen jälkiä Shadid Rajaeen-satamassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / MOHAMMAD RASOLE MORADI
Räjähdyksen jälkiä Shadid Rajaeen-satamassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / MOHAMMAD RASOLE MORADI

Etelä-Iranissa Bandar Abbasin kaupungissa Shadid Rajaeen-satamassa on tapahtunut valtava räjähdys, jonka vuoksi ainakin 500 ihmistä on loukkaantunut, kertoo BBC.

Räjähdyksen syistä ei ole vielä tarkkaa tietoa, mutta viranomaisten mukaan useat Shahid Rajaee -sataman laiturialueella varastoidut kontit olivat osana räjähdystä.

Räjähdys oli niin voimakas, että se aiheutti merkittäviä vaurioita läheisissä rakennuksissa ja ajoneuvoissa. Asukkaat kertoivat kuulleensa räjähdyksen useiden kilometrien päästä, ja ikkunat särkyivät laajalla alueella.

Räjähdyksen seurauksena satamassa syttyi tulipalo, jonka sammuttaminen on parhaillaan käynnissä. Loukkaantuneita on kuljetettu paikallisiin terveyskeskuksiin saamaan hoitoa.

Onnettomuustutkinta jatkuu.

Pakoteuhka ja rialin romahdus lisäävät pelkoa laajemmista levottomuuksista.
Yhdysvallat yrittää katkaista Iranin yhteydet maailman rahoitusjärjestelmään.
Iranin sota sitoo Yhdysvaltojen sotilaallisia voimavaroja Lähi-itään.
Mainos