Energiansäästön merkitys noussut uudelle tasolle

Energiateollisuuden mukaan pienistä teoista ja yhteisistä talkoista syntyy suuri vaikutus.
Patteritermostaatin säätöä espoolaisessa kerrostaoasunnossa. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA
Patteritermostaatin säätöä espoolaisessa kerrostaoasunnossa. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Energiakriisi ja kohonneet hinnat koettelevat poikkeuksellisesti kuluttajia ja elinkeinoelämää. Energiateollisuus ry:n energiatehokkuudesta vastaavan asiantuntija Sirpa Leinon mukaan energianhintakriisin perimmäinen syy on kysyntää vähäisemmässä energian tarjonnassa, johon voidaan vaikuttaa joko tarjontaa lisäämällä tai kysyntää leikkaamalla, eli säästämällä.

– Energian säästäminen ja järkevä, oikea-aikainen energiankäyttö ovat tehokkaimpia ja nopeimpia tapoja vaikuttaa omaan sähkölaskuun. Investoinnit päästöttömään tuotantoon taas auttavat pidemmällä aikavälillä, Leino jatkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tänään käynnistyvällä energiansäästöviikolla ja valtakunnallisella Astetta alemmas -kampanjalla kannustetaan suomalaisia tekemään pieniä arkisia tekoja energian, kuten sähkön ja polttoaineiden, säästämiseksi. Näitä tekoja ovat esimerkiksi huonelämpötilan säätäminen alemmaksi, lämpimän käyttöveden säästäminen tai matalampi ajonopeus liikenteessä.

– Pienten tekojen vaikutusta ei kannata väheksyä. Syyskuussa Suomessa käytettiin sähköä noin seitsemän prosenttia vähemmän kuin vuotta aikaisemmin, eli suomalaiset ovat jo lähteneet mukaan energiansäästötalkoisiin. Säästö on todella huomattava, meidän jokaisen teoilla on merkitystä, Leino toteaa.

Energiansäästötoimilla varmistetaan, että energiaa on saatavilla kotien lämmitykseen, sähkön kulutukseen ja liikenteeseen. Niillä myös ohjataan kotitalouksia taloudelliseen energiankulutukseen ja vaikuttamaan energialaskuun.

– Yhtiöt tarjoavat asiakkailleen tietoa asiakkaan energiankäytöstä ja konkreettisia vinkkejä energiansäästöön ja sähkönkulutushuippujen leikkaamiseen kotona, töissä ja liikenteessä, Leino sanoo.

Teollisuus mukana talkoissa

Suomessa vapaaehtoisuuteen perustuvat teollisuuden, energia-, palvelu- ja kiinteistöalan yritysten sekä kuntien sopimukset ovat tuottaneet hyviä tuloksia jo pitkään, Leino kertoo. Jo tehdyt energiatehokkuustoimet ja investoinnit energiatehokkaampaan teknologiaan vaikuttavat merkittävällä tavalla nykyiseen energiankulutukseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Energia-alan energiantuotannon ja energiapalvelujen toimenpideohjelmiin liittyneet yritykset ovat toteuttaneet sopimuskaudella yhteensä yli 1700 toimenpidettä, joilla säästyy vuosittain energiaa yli 2,7 terawattituntia ja joiden ansiosta syntyy 700 000 tonnia vähemmän hiilidioksidipäästöjä.

– Energiasäästö vastaa noin 140 000 omakotitalon vuosittaista sähkönkäyttöä. Lisäksi energiayhtiöiden asiakkaille suunnattujen toimenpiteiden arvioidaan johtavan noin yhden terawattitunnin vuotuiseen energiansäästöön, Leino sanoo.

Kokonaisuudessaan toteutetut energiansäästötoimet vähentävät sopimuksiin liittyneiden yritysten ja yhteisöjen vuotuisia energiakustannuksia arviolta yli 430 miljoonaa euroa, energia-alalla yksinään yli 70 miljoonaa euroa vuosittain.

Christine Lagarden mukaan päättäjien täytyy arvioida odotettavissa olevan inflaatiopiikin laajuus ja kesto.
Maailman tilanne voi Etlan mukaan varjostaa näkymiä.
Sitran ehdottama sopimus korostaa yhteistyötä yli puoluerajojen.
Mainos