Elintarvikkeet olivat huhtikuussa 14 prosenttia kalliimpia kuin vuosi sitten

Kuluttajahintaindeksin vuosimuutos oli 6,4 prosenttia.
Asiakkaita Olarin Prismassa Espoossa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Asiakkaita Olarin Prismassa Espoossa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Ennakollisen yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin vuosimuutos huhtikuussa oli 6,4 prosenttia, kertoo Tilastokeskus. Kuukausitason muutos oli 0,1 prosenttia.

Huhtikuussa suurin vuosimuutos 14,1 prosenttia oli pääryhmässä elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat. Asuminen, vesi, sähkö ja muut polttoaineet ovat indeksin mukaan kallistuneet 7,5 prosenttia vuoden takaisesta.

Kuluttajahintaindeksi kuvaa kotitalouksien Suomessa ostamien tavaroiden ja palveluiden hintakehitystä, ja sitä käytetään yleisenä inflaation mittarina. Tilastoa varten kerätään hintatietoja sekä käytetään muiden tilastojen tuottamia hintatietoja.
Ennakolliset tiedot täsmentyvät tilastokuukauden jälkeen, kun tiedonkeruu on kokonaisuudessaan päättynyt.

DNA:n mukaan kilpailu televiestintämarkkinassa säilyi kireänä kolmannella vuosineljänneksellä.
Syyskuussa vanhojen asuntojen hinnat laskivat 2,2 prosenttia vuotta aiemmasta.
Myönteisen kehityksen arvioidaan jatkuvan ensi vuonnakin.
Mainos