Elina Valtonen: Turvapaikanhakijoita ei voi käyttää Suomea vastaan

Kansanedustajan mukaan kyse on kansallisesta itsemääräämisoikeudesta.
Elina Valtonen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Elina Valtonen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Kansanedustaja Elina Valtosen (kok.) mukaan tänä keväänä on tehty merkittäviä päätöksiä, jotka parantavat Suomen turvallisuutta. Niitä ovat Nato-jäsenyys, puolustusmenojen kasvattaminen ja tänään hyväksytyt rajavartiolain ja valmiuslain muutokset.

– Rajavartiolain tiukennuksen syvällinen tarkoitus on antaa tarvittavat toimivaltuudet sekä selvä viesti, ettei Suomen rajoilla turvapaikanhakijoita voi välineellistää Suomen kansallista turvallisuutta vastaan, Valtonen kirjoittaa Facebook-päivityksessään.

Valtosen mukaan turvapaikanhaun keskittäminen yhteen tai muutamaan paikkaan on tehokas ja ainoastaan poikkeuksellisissa oloissa hyödynnettävä keino, joka mahdollistaa laajamittaisen maahantulon torppaamisen vaikuttamiskeinona.

– Kyse on Suomen kansallisesta itsemääräämisoikeudesta, joka on valtiollisen suvereniteetin ytimessä. Eduskunta hyväksyi lakimuutoksen tänään yksimielisesti.

LUE MYÖS:

Eduskunta hyväksyi muutokset rajalakiin ja valmiuslakiin (VU 7.7.2022)

Tutkijan mukaan tulokset kertovat kasvavasta tunneperäisestä vastakkainasettelusta.
Kansanedustajan mukaan nuoria pitäisi rohkaista yrittämään nykyistä enemmän.
Kokoomusedustajien mukaan osa Perussuomalaisista asettaa ideologisen puhtauden hallitustyöskentelyn edelle.
Mainos