Ekonomistilta uusi arvio koroista – ”myrskypilven hopeareunus”

Asuntovelallisia lämmittävät uutiset euriborien laskusta.
Nordea Marketsin työntekijä seurasi osakemarkkinoiden myllerrystä Oslossa 7. huhtikuuta. AFP / LEHTIKUVA / OLE BERG-RUSTEN
Nordea Marketsin työntekijä seurasi osakemarkkinoiden myllerrystä Oslossa 7. huhtikuuta. AFP / LEHTIKUVA / OLE BERG-RUSTEN

Suomen Yrittäjien johtaja ja pääekonomisti Juhana Brotherus näkee presidentti Donald Trumpin käynnistämässä kauppasodassa hyvänkin puolen: korot laskevat.

– Kauppasodan myrskypilven ohut hopeareunus asuntovelallisille ja velallisille yrityksille: Lainakorot laskevat. 12 kk euribor nyt 2,1 prosenttia ja selvästi alle 2 prosentin mennään, jos epävarmuus ei hälvene. EKP:n korkolasku ensi viikolle varmaa, puheet jatkosta ja hätävalmiudesta keskiössä, Brotherus sanoo X-alustalla.

– Sijoittajat ja keskuspankki tulkitsevat kauppasodan enemmän kysyntä- kuin tarjontashokkina? (Tosin USA:ssa valtionlainakorot taisivat eilen nousta.), kommentoi makrotaloustieteen professori Niku Määttänen ketjussa.

Asiantuntija muistuttaa julkisen sektorin paisumisesta.
Vadim Jermolajev jatkoi liiketoimintaansa Krimillä sen jälkeen, kun Venäjä oli vallannut sen. Ukraina asetti häntä vastaan pakotteita vuonna 2023.
Ukrainan drooni-iskut ovat aiheuttaneet polttoainekriisin.
Mainos