Puolustusasiantuntija Samuel Charap kummastelee keskustelua Ukrainan turvatakuista ja länsimaisten joukkojen lähettämisestä maahan.
– Uskomatonta, että tähän samaan ajatukseen on nyt taas palattu, Charap kirjoittaa X:n päivityksessään.
Yhdysvaltain puolustusministeriötä perinteisesti lähellä olevan RAND Corporation -ajatushautomon tutkija viittaa uutisiin, joiden mukaan Yhdysvallat olisi valmis tukemaan ilmavoimilla Ukrainaan mahdollisesti turvatakuujärjestelyjen osana lähetettäviä eurooppalaisia joukkoja. Amerikkalaisten joukkojen sijoittaminen Ukrainaan olisi kuitenkin poissuljettua.
– Minkä ongelman prikaati eurooppalaisia joukkoja kaukana etulinjasta muka ratkaisisi?, Samuel Charap ihmettelee.
– Ei tämä ainakaan Venäjälle olisi pelote. Sen [joukon] tehtävä olisi yhä hämärän peitossa ilman muodollista sitoutumista Ukrainan turvallisuuteen, tutkija jatkaa.
Charap käyttää Yhdysvaltoja eseimerkkinä ja muistuttaa, että turvasitoumuksia voi olla ilman asevoimien fyysistä läsnäoloa kuten esimerkiksi Nato-liittolainen Norjan kohdalla tai läsnäoloa ilman turvatakuita kuten Qatarin kanssa.
– Mutta olennaisiin kysymyksiin on vastattava ennen kuin operatiivinen suunittelu menee poliittisten linjausten edelle.
Charap on suhtautunut aiemminkin varsin kriittisesti julkisuudessa käytyyn keskusteluun Ukrainaan lähetettävästä länsimaisesta joukosta. Tutkijan mukaan Eurooppa tai Yhdysvallat ei ole valmis antamaan todellisia turvatakuita Ukrainalle. Euroopalla ei myöskään ole arvioiden mukaan tarpeeksi joukkoja, kalustoa ja logistisia kykyjä, jotta Ukrainaan voitaisiin rakentaa niin suuri taistelukykyinen joukko, että se toimisi pidäkkeenä Venäjälle.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) korostivat maanantaina ja tiistaina kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että Ukrainan paras turva on sen omat vahvat asevoimat ja että länsimaiden tulisi keskittyä Ukrainan puolustuksen vahvistamiseen ja tukemiseen sekä Moskovaan kohdistuvan paineen lisäämiseen.
Security commitments can exist without a physical presence — e.g., Norway. And you can have a physical presence without a formal security commitment — e.g., Qatar. But first order questions need to be answered before operational planning gets ahead of policy. 2/2
— Samuel Charap (@scharap) August 20, 2025





