Yhdysvaltain Lähi-idän erityislähettiläs Steve Witkoff ja Venäjän diktaattori Vladimir Putin ovat keskustelleet torstaina. Trump kertoi asiasta sosiaalisessa mediassa. Presidentin mukaan nyt on ”erittäin hyvä mahdollisuus, että tämä hirveä ja verinen sota vihdoin loppuu”.
Valkoinen talo korjasi alkuperäisen tiedon, jonka mukaan Trump ja Putin olisivat keskustelleet.
Trump kuvasi Truth Social -somealustansa päivityksessä, että eilen käyty keskustelu Putinin kanssa oli ”hyvä ja tuloksellinen”.
Kehuttuaan sodan lopun olevan mahdollinen, Trump kirjoitti isoilla kirjaimilla tuhansien ukrainalaisten joukkojen olevan kuitenkin tällä hetkellä ”täysin Venäjän asevoimien saartamana ja erittäin huonossa ja haavoittuvaisessa asemassa”.
Tällä Trump mitä ilmeisimmin viittasi Venäjän Kurskin alueella käytyihin koviin taisteluihin. Venäjä on pyrkinyt siellä saartamaan ukrainalaisjoukkoja.
– Olen vedonnut presidentti Putiniin, että heidän henkensä säästettäisiin. Tämä olisi hirmuinen verilöyly, jollaista ei ole nähty sitten toisen maailmansodan. Herra varjelkoon heitä kaikkia, Trump kirjoitti.
Julkisuudessa olevien tietojen perusteella Valkoiselle talolle toimitetut amerikkalaistiedustelun arviot ovat sillä kannalla, ettei Moskovalla ole todellista halua neuvotella tulitauosta, rauhasta puhumattakaan.
EDIT: 14.3. klo 16.50: Juttua muokattu Valkoisen talon korjattua, että Donald Trump ei puhunut Vladimir Putinin kanssa, vaan Putin kävi keskustelun erityislähettiläs Steve Witkoffin kanssa.





