Donald Trump ja Benjamin Netanjahu Valkoisella talolla 4. helmikuuta. AFP / LEHTIKUVA / JIM WATSON

Donald Trump ideoi Gazasta ”Lähi-idän Rivieraa” – näin ehdotusta kommentoidaan

Osa presidentin tukijoistakin suhtautuu epäilevästi ajatukseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Saudi-Arabia on ilmoittanut suhtautuvansa kielteisesti Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ehdotukseen, jonka mukaan palestiinalaiset pitäisi siirtää pysyvästi pois Gazan alueelta. Yhdysvallat voisi Trumpin mukaan olla sen jälkeen mukana Gazan jälleenrakentamisessa ja auttaa sitä nousemaan kukoistukseen ”Lähi-idän Riverana”.

– Se voisi olla upeaa, Trump maalaili.

Saudi-Arabian mukaan se on sitoutunut tukemaan sitä, että Gazaan ja Länsirannalle saadaan Palestiinan valtio ja se ei tule solmimaan diplomaattisuhteita Israeliin ennen kuin tavoite toteutuu.

– Kestävän ja oikeudenmukaisen rauhan saavuttaminen on mahdotonta ilman, että Palestiinan kansa saa sille kuuluvat oikeudet, sanoi Saudi-Arabian ulkoministeriö lausunnossaan The Wall Street Journalin mukaan.

Saudi-Arabia on alueen vaikutusvaltaisin maa, ja myös muiden Lähi-idän valtioiden uskotaan suhtautuvan torjuvasti Trumpin ideaan, jonka presidentti esitteli eilen yhdessä Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun kanssa.

– Yhdysvallat ottaa Gazan kaistan haltuunsa, ja me laitamme sen myös kuntoon, Trump paalutti.

Trump on esittänyt jo aiemmin, että Gazan asukkaiden pitäisi siirtyä Egyptiin ja Jordaniaan.

WSJ:n mukaan tiedotustilaisuudessa ei käsitelty sitä, miten Yhdysvallat aikoo taivutella 2,2 miljoonaa palestiinalaista vapaaehtoisesti muuttamaan Gazasta, eikä sitä, käyttäisikö Israel todellisuudessa valtaa alueella, mitä toivetta Netanjahun hallituksen oikeassa laidassa on elätelty.

Trumpin mukaan juutalaissiirtokuntia ei Gazassa kuitenkaan tulla näkemään. Toisaalta hän ei myöskään selventänyt, kuka lopulta hyötyisi alueen kehittämisestä.

Terroristijärjestö Hamas tyrmäsi ajatuksen tuoreeltaan ja sanoi sen osoittavan syvää välinpitämättömyyttä alueen historiaan kohtaan.

WSJ toteaa, että Trumpin ehdotus tulee herkkään aikaan, sillä Israel ja Hamas ovat vasta saaneet hauraan tulitauon aikaan, josta toivotaan syntyvän kestävämpi rauha. Yhdysvallat ja Israel ovat myös miettineet, miten Iranin ydinaseohjelman eteneminen saataisiin pysäytettyä ja tukea tähän on ajateltu saatavan Saudi-Arabiasta.

The Washington Post -lehden mukaan Yhdysvaltain demokraattipäättäjät ovat olleet kauhuissaan Trumpin suunnitelmasta, joka voisi johtaa ”pitkäaikaiseen omistajan asemaan”.

– Meillehän luvattiin, että ei enää loputtomia sotia, demokraattiedustaja Eric Swallwell kommentoi.

Useat republikaaniedustajat sen sijaan ovat kehuneet suunnitelmaa. Newyorkilaisen edustajainhuoneen jäsen Claudia Tenneyn mielestä Trumpin olisi jo ”korkea aika saada Nobelin rauhanpalkinto”. Ulkoministeri Marco Rubio on hehkuttanut, että Yhdysvallat ”tekee Gazasta taas kauniin”.

Konservatiiveista on kuulunut myös soraääniä, esimerkiksi Trumpin on toivottu satsaavan rahaa ennemmin omaan maahan. Trumpin liittolaisena tunnettu senaattori Lindsey Graham totesi, että ehdotus saattaa olla ongelmallinen, mutta hän aikoo suhtautua siihen avoimin mielin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)