Paha pula poliiseista haittaa Venäjää

Auki olevien poliisivirkojen määrä on brittitiedustelun mukaan kasvanut viime vuodesta.
Poliisi Britannian suurlähetystön edustalla Moskovassa. AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV
Poliisi Britannian suurlähetystön edustalla Moskovassa. AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV

Venäjällä on huomattavia vaikeuksia täyttää auki olevia poliisivirkoja, kertoo Britannian tiedustelu katsauksessaan.

Tilanne on pahentunut viime vuodesta. Katsauksessa kerrotaan, että Venäjällä on viranomaisten mukaan yhteensä 172 000 avointa poliisivirkaa. Luku on kasvanut viime vuodesta 33 000 vapaalla viralla.

– Joidenkin venäläissiviilien on raportoitu muodostaneen aseistettuja itsepuolustusyksiköitä sen seurauksena, katsauksessa kerrotaan.

Virkojen täyttämisen vaikeuden ja jo työsuhteessa olevien poliisien irtisanoutumisen taustalla on brittitiedustelun mukaan useita tekijöitä. Poliisien palkat ovat Venäjällä pienet suhteessa asevoimien henkilöstön palkkoihin ja bonuksiin.

Venäjällä on brittitiedustelun mukaan myös herännyt huoli siitä, että poliisivoimiin liittyvät lähetettäisiin tahtomattaan hyökkäyssotaan, mikä on vähentänyt uusien poliisien määrää.

Venäjän johdon arvioidaan olevan tietoinen poliisivajeesta ja rintamalta palaavien sotilaiden muodostamasta turvallisuusuhasta. Katsauksen mukaan resursseja suunnataan todennäköisesti kuitenkin yhä voimakkaammin hyökkäyssotaan poliisivoimien rahoituksen kustannuksella.

Britannian sunnuntainen operaatio oli maan historian ensimmäinen laatuaan.
Tekoälytuotokset hyökkäyssodassa kuolleista sotilaista ovat yleistyneet vuoden 2025 kesästä lähtien.
Koulutusta on järjestetty useissa kohteissa sadoille henkilöille.
Mainos