Boris Johnson: Olen valmis harkitsemaan mitä tahansa puolustusaseita Ukrainalle

Britannia lähettää 100 miljoonan punnan arvosta korkealaatuista sotilasvarustusta Ukrainaan.
Pääministeri Boris Johnson lehdistötilaisuudessa perjantaina. LEHTIKUVA/AFP Ben Stansall
Pääministeri Boris Johnson lehdistötilaisuudessa perjantaina. LEHTIKUVA/AFP Ben Stansall

Britannian pääministeri Boris Johnson puhui yhteisessä lehdistötilaisuudessa, joka pidettiin Saksan liittokansleri Olaf Scholzin kanssa Downing Streetillä perjantaina, kertoo BBC.

Johnson sanoi, että lähetys sisältää Starstreak-ilmatorjuntaohjuksia, jotka lentävät kolminkertaisella äänennopeudella sekä 800 panssarintorjuntaohjusta.

Häneltä kysyttiin myös, olisiko Britannia halukas lähettämään panssarivaunuja Ukrainaan.

– Olen periaatteessa valmis harkitsemaan mitä tahansa puolustusaseita auttaakseni ukrainalaisia suojelemaan itseään ja kansaansa, Johnson vastasi.

Johnson kuvasi Kramatorskin rautatieasemalle tehtyä iskua vailla omaatuntoa olevaksi, ja että se ”osoittaa syvyyden, johon (Vladimir) Putinin kerran kehuttu armeija on uponnut”.

Kuluvan vuoden alusta lähtien Ukrainan puolustusvoimat on käyttänyt maarobotteja jo yli 100 000 tehtävässä.
Tilapäiset rajoitusalueet purettiin ilmatilan osalta aamukuudelta.
Ukrainan rajavartiolaitoksen yksikkö aiheutti venäläisille kovia tappioita.
Mainos