Sosialismin ja kapitalismin välillä on täysin olennainen perusero, joka tekee aatteiden välisestä vertailusta ”epäsymmetristä”. Kyse ei ole pelkästään kahdesta kilpailevasta talousteoriasta, vaan vapauden ja sääntelyn välisestä erosta, kirjoittaa kokoomusnuorten puheenjohtaja Binga Tupamäki Facebookissa.
– Kommunismin uhreiksi on arvioitu jopa 100 miljoonaa. Minua on ihmetyttänyt sosialistien vastaväitteet, että ”kyllähän kapitalismin alla on kärsinyt ja kuollut paljon enemmän!” Siinä lasketaan melkeinpä kaikki epäoikeudenmukaisesti menehtyneet kapitalismin syyksi.
Tupamäen mukaan sosialismi on kuitenkin suoraan vastuussa uhriluvuistaan, toisin kuin kapitalismi.
Kapitalismi on vapaa ohjauksesta, siinä missä sosialismi on tietyn teorian ja poliittisen ideologian toimeenpanemista, Tupamäki muistuttaa. Kapitalismin teoria on syntynyt kuvaamaan vallitsevaa tilaa, eivätkä Adam Smith ja Friedrich von Hayek esittäneet ohjelmaa maailman muuttamiseksi, vaan kuvailivat talouden lainalaisuuksia – Tupamäen sanoin ”samalla tavalla kuin fysiikka kuvaa putoavaa kappaletta määräämättä sitä putoamaan”. Ihmiset vaihtoivat, sopivat, omistivat ja erikoistuivat jo kauan ennen kuin ilmiölle oli edes nimeä.
– Sosialismi on sitä vastoin aina toimeenpanoa. Sen väitteet (tuotannonvälineiden tulisi olla yhteisiä, että tuotanto tulisi suunnitella, että jako tulisi järjestää tarpeen mukaan) vaativat keskitettyä vallankäyttöä, toisin kuin kapitalismi. Ilman sitä ne jäävät pelkiksi toiveiksi, kokoomusnuorten puheenjohtaja kuvailee.
– Kun tämän eron pitää mielessä, myös uhrilukujen vertailu asettuu oikeaan valoon. Nälänhädät, teloitukset ja työleirit olivat sisäänrakennettu sosialismin toimeenpanemiseen. Kun tuotanto suunnitellaan keskitetysti, jonkun on pakotettava talonpoika luovuttamaan viljansa. Kun omistus lakkautetaan, jonkun on kansallistettava se pois.
Kova ja keskitetty vallankäyttö eivät ole sosialismissa erehdys, Tupamäki jatkaa, vaan koko järjestelmän toimintaedellytys. Ne, jotka vaarantavat tottelemattomuudellaan järjestelmän, on eliminoitava.
– Kapitalismin alla tapahtuneet vääryydet ovat sitä vastoin nimenomaan vääryyksiä: rikoksia, sortoa, riistoa ja laiminlyöntiä, joita ihmiset ovat tehneet toisilleen kaikissa yhteiskuntamuodoissa läpi historian. Ne eivät johdu siitä, että joku olisi pannut toimeen markkinatalouden manifestin oppia x.
Tupamäki korostaa, ettei tarkoita kapitalismin olevan moraalisesti täydellinen järjestelmä tai sääntelyn yläpuolella. Vertailu sosialismin ja kapitalismin välillä on hänestä kuitenkin ”epäsymmetristä”.
– Mutta kun arvioimme aatteita, meidän on pohdittava oikeita kysymyksiä: Kuinka paljon aktiivista vallankäyttöä tämä aate vaatii toteutuakseen? Mitkä ovat sen riskit? Ja juuri siinä on kapitalismin ja sosialismin olennainen perusero.