Pääministeri Petteri Orpon hallituksen ohjelma julkistettiin 16. kesäkuuta. LEHTIKUVA/KIMMO PENTTINEN

Ay-johtajat arvioivat uudistuksia: Hallitus muuttaa voimalla

Hallitusohjelman tavoitteet ovat herättäneet huolta ammattiliitoissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Työmarkkinakeskusjärjestöjen SAK, Akava ja STTK työvaliokuntaliittojen puheenjohtajat ja keskusjärjestöjen johtoryhmien jäsenet kokoontuivat maanantaina arvioimaan hallituksen kaavailemia työelämä- ja sosiaaliturvauudistuksia.

SAK:n mukaan hallitus kaavailee merkittäviä heikennyksiä työntekijän asemaan, ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan ja laajemminkin sosiaaliturvaan. Hallitus suunnittelee myös rajoituksia neuvottelujärjestelmään ja työtaisteluoikeuteen.

– Hallitus muuttaa voimalla suomalaisia työmarkkinoita ja tekee sitä puhtaasti työnantajan eduksi. Tämä huolestuttaa palkansaajia laajasti yli järjestökentän. Voimalla yksipuolisesti tehdyt muutokset eivät ole kestäviä. Ne heikentävät luottamusta ja pitkäjänteistä työmarkkinoiden kehitystä, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta (sd.) arvioi.

Akavan puheenjohtaja Maria Löfgrenin (sit.) mukaan hallitusohjelmaan kirjatut tavoitteet ovat herättäneet laajaa huolta ammattiliitoissa.

– Hallituksen keinot lisäisivät työmarkkinoiden epävakautta ja sosiaalisia ongelmia. On tarpeen analysoida tilanne yhdessä ja pohtia, miten kykenemme vaikuttamaan siten, että työllisyys, työelämän laatu ja työn tuottavuus vahvistuvat, eivätkä heikkene, hän sanoo.

– Haluamme Akavassa ensisijaisesti edetä yhteisymmärryksessä ja sopien. Arvioimme tilanteen kehittymistä liittojemme kanssa ja päätämme omista ja mahdollisista yhteisistä toimenpiteistä tarvittaessa, Löfgren toteaa.

Hallitus on perustellut työmarkkinauudistuksia valtiontalouden parantamisella.

– Työ- ja sosiaalilainsääntöön liittyvät uudistukset eivät valtion taloutta pelasta. Kun hallitus myös haluaa sovittelussa sitoa palkantarkistusten enimmäistason vientialojen korotuksiin, silloin puututtaisiin ammattiliittojen vapaaseen neuvotteluoikeuteen ja sementoitaisiin nais- ja miesvaltaisten alojen välinen palkkaepätasa-arvo. Tätä STTK ei hyväksy, puheenjohtaja Antti Palola (sd.) sanoo.

Liittopuheenjohtajien ja keskusjärjestöjen johdon tapaaminen järjestettiin Espoon Hanasaaressa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)