Antti Kaikkonen juhlii tultuaan valituksi keskustan uudeksi puheenjohtajaksi. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Antti Kaikkonen valittiin keskustan puheenjohtajaksi

Antti Kaikkonen voitti keskustan puheenjohtajavaalin luvuin 1368–308.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kansanedustaja Antti Kaikkonen on valittu keskustan puheenjohtajaksi.

Kaikkonen sai puheenjohtajavaalissa 1368 ääntä. Vastaehdokas kansanedustaja Tuomas Kettunen sai 308 ääntä.

Kaikkonen kiitti väistyvää puheenjohtajaa Annika Saarikkoa hyvästä työstä keskustan puheenjohtajana.

– Iso kiitos sinulle puheenjohtajana ja ministerinä puolueen ja Suomen luotsaamisesta läpi hyvin haastavien, suoraan sanottuna vaikeiden vuosien ja olosuhteiden, Kaikkonen sanoi kiitospuheessaan.

Hän kiitti myös kilpakumppaniaan Kettusta hyvästä kampanjasta.

– Sinua haluan kiittää hyvästä ja reilusta kisasta. Onnistuimme tekemään hyvän mielen kampanjan, Kaikkonen sanoi.

Turusta kotoisin oleva Kaikkonen valittiin ensimmäisen kerran eduskuntaan vuonna 2003 Uudenmaan vaalipiiristä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)