Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ei toistaiseksi pidä todennäköisenä, että Venäjän presidentti Vladimir Putin haluaisi rauhaa, kertoo Helsingin Sanomat.
Keskustelu aiheesta virisi etenkin viikonlopun jälkeen. Putin sanoi lauantaina tiedotustilaisuudessa, että sota ”on päättymässä”.
Häkkäsen mukaan tästä ei vielä voi päätellä, että rauhaa kohti todella oltaisiin menossa.
– Tässä voi tulkita Venäjää kahdella tavalla. On toiminta, mitä he tekevät, siinä ei ole merkkiäkään rauhasta. Täysmittaista sotateollista varautumista ja sodankäynti. Sitten on yksi lause lauantailta, en vielä sen varaan heittäytyisi, Häkkänen sanoo HS:lle.
Puolustusministerin mukaan EU:n Ukrainalle antama 90 miljardin rahoituspaketti on kuitenkin ollut Venäjälle ”massiivinen takaisku”. Myös Ukrainan syväiskukyky on kehittynyt, mikä näkyy kovina tappioina Venäjän infrastruktuurissa sen alueella.
– Se on varmasti muuttanut Putinin laskelmia jossain määrin. Mutta onko sillä jotain ratkaisevaa merkitystä, se jää vielä nähtäväksi.
Häkkänen osallistui tiistaina EU:n puolustusministerien kokoukseen.