Analyytikko TE:ssä: Näissä osakkeissa on nousuvaraa

Vahvaan brändiin nojaavat yhtiöt pärjäävät kilpailussa.
Kuluttajaluottamus on laskenut huomattavasti kuluneen vuoden aikana. / LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kuluttajaluottamus on laskenut huomattavasti kuluneen vuoden aikana. / LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Talouselämän mukaan maailmanmarkkinoiden synkistä näkymistä huolimatta kulutustuoteyhtiöillä on varaa valaa uskoa sijoittajiin.

Sähkön kallistuminen sekä korkojen nousun vaikutus ihmisten lainanhoitokuluihin vaikuttanee lähitulevaisuudessa kuitenkin negatiivisesti kuluttajakysyntään, arvioi Inderesin analyytikko Rauli Juva. Juva puhui aiheesta kuluneella viikolla järjestetyillä Sijoittajamessuilla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Talven lähestyessä suomalaiset ovat saaneet jo tottua erittäin korkeaan sähkön hintaan, eikä hintapiikkiä ole välttämättä vielä nähty, Juva kommentoi.

Osakemarkkinoilla olennaista on kuitenkin pitemmän aikavälin tuottojen arviointi, ja näin on myös kuluttajatuoteyhtiöiden tapauksessa.

Juvan mukaan erityisesti esiin nousevat yhtiöt, jotka voivat nojata brändiinsä. Esimerkkeinä analyytikko mainitsee Harvian sekä Nokian Renkaat, joiden investointi-innosta kielii esimerkiksi Nokian Renkaiden Romaniaan rakennettava uusi rengastehdas.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Globaalin elintason nousu tarkoittaa sitä, että ostovoimaisten kuluttajien määrä kasvaa jatkuvasti. Tämä vaikuttaa osaltaan kuluttajatuotesektorin vakauteen ja kasvuun, Juva sanoo.

Kuluttajatuotesektorin houkuttelevuutta lisää myös sen suhteellisen matala riippuvuus maailmantalouden heilahteluista. Esimerkiksi rakennussektori heijastelee talouden syklejä voimakkaastikin samalla, kun kuluttajakysyntä kasvaa tasaisemmin.

Juva kuitenkin korostaa, että kuluttajatuotesektorin kilpailu on niin ikään kovaa. Toisena riskitekijänä analyytikko mainitsee myös kuluttajakäyttäytymisen ailahtelut. Myös markkinointiin ja brändiin liittyvät investoinnit ovat sektorin yhtiöille tärkeitä.

Christine Lagarden mukaan päättäjien täytyy arvioida odotettavissa olevan inflaatiopiikin laajuus ja kesto.
Maailman tilanne voi Etlan mukaan varjostaa näkymiä.
Sitran ehdottama sopimus korostaa yhteistyötä yli puoluerajojen.
Mainos