Evan Gershkovich kuvattuna lasin läpi oikeudessa, kun hänet tuomittiin heinäkuun puolivälissä. / Kuvakaappaus videolta / X

Amerikkalainen toimittaja sai 16 vuoden tuomion Venäjällä

The Wall Street Journalin toimittaja tuomittiin rangaistussiirtolaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Amerikkalaislehti The Wall Street Journalin toimittaja Evan Gershkovich on tuomittu Venäjällä 16 vuoden vankeusrangaistukseen, joka tulee istua korkean turvaluokituksen rangaistussiirtolassa. Asiasta kertoo Financial Timesin Moskovan-toimituksen päällikkö Max Seddon.

Syyttäjä haki vakoilusta syytetylle Gershkovichille 18 vuoden tuomiota. Gershkovichin puolustus sekä hänen työnantajansa WSJ ovat jyrkästi kiistäneet vakoilusyytökset tuulesta temmattuina.

Gershkovich, 32,  otettiin kiinni viime vuoden maaliskuussa hänen ollessaan juttukeikalla Jekaterinburgissa ja hän on ollut vangittuna siitä saakka. Oikeudenkäynti käytiin suljetuin ovin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)