Alexander Stubbin mukaan sodassa lähestytään käännekohtaa

Presidentin mukaan Ukrainan sodan on loputtava.
Lvivin kaupunki Ukrainassa. AFP / LEHTIKUVA / YURIY DYACHYSHYN
Lvivin kaupunki Ukrainassa. AFP / LEHTIKUVA / YURIY DYACHYSHYN

Tasavallan presidentti Alexander Stubbin mukaan Ukrainan sodassa lähestytään pistettä, jolloin kaikki tajuavat, että sodan pitää päättyä.

Hän puhui asiasta Kanadan yleisradioyhtiö CBC:n haastattelussa.

– Meidän täytyy miettiä, kuinka kauan kulutussota voi jatkua. Meidän täytyy löytää keinot sodan päättämiseen, Stubb sanoi.

Venäjän täysimittainen hyökkäys Ukrainaan alkoi 24. helmikuuta 2022. Sota on jatkunut jo lähes 3,5 vuotta. Stubb korosti, että sodan aikana myös siviiliuhrien määrä on noussut merkittäväksi.

Presidentti korosti, että Ukrainan sodassa ei ole kyse vain Ukrainan turvaamisesta. Tällä hän viittaa sääntöpohjaiseen kansainväliseen järjestelmään.

Stubb painotti, ettei voi olla niin, että maailma toimii ”vahvemman oikeudella”.

– Jos heitämme säännöt menemään, mitä meille jää jäljelle?, Stubb kysyi.

Euromaidan Pressin mukaan hyökkääjä valloitti kesäkuussa noin 30 000 neliökilometrin verran alueita, mutta menetti yli tuplasti enemmän.
Ilmahyökkäys kohdistettiin tavallista enemmän asuinalueille, jotta saataisiin aikaan mahdollisimman paljon uhreja, arvioi virolaisasiantuntija.
Venäjän johtaja vaikuttaa uppoutuneen Ukrainan sodan yksityiskohtiin tavalla, joka irtautuu yhä selvemmin todellisuudesta.
Mainos