Alexander Stubb. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Alexander Stubb presidentinvaalista TS:lle: Olisi vastuutonta olla harkitsematta

Ex-pääministeri on valmis harkitsemaan, jos häntä kysytään ehdolle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Entinen pääministeri Alexander Stubb ottaa kantaa mahdolliseen presidenttiehdokkuuteen Turun Sanomien ja Lännen Median haastattelussa. Stubb kertoo olevansa valmis harkitsemaan ehdokkuutta siinä tilanteessa, jos häntä ehdolle pyydetään.

– Minulla ei ole suunnitelmia asettua ehdolle presidentinvaaleissa, mutta jos se kysymys kesän aikana minulle esitetään, niin totta kai se on vakavan pohdinnan paikka. Tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa se on ehdottomasti tärkein Suomen poliittinen tehtävä. Jos sitä en vakavasti harkitsisi, se olisi vastuutonta.

– Tätä ei voi kuitenkaan tulkita siten, että harkitsen ehdokkuutta. Mutta jos kysymys jossain vaiheessa minulle esitetään, niin sitten harkitsen, hän jatkaa.

Stubb katsoo, että politiikassa tilanteet muuttuvat nopeasti ja kertoo omista yllättävistä tilanteistaan kuten pääministeriksi ja ulkoministeriksi noususta.

– Kun isänmaa kutsuu, niin silloin pitää olla valmis, Stubb sanoo.

Pyyntö lähteä presidenttiehdokkaaksi vaatisi myös Stubbin mukaan vastauksen isänmaan kutsuun.

– Ensin pitää olla kysyntää. Suomessa on myös sellaisia henkilöitä, jotka tarjoavat itseään ehdolle, vaikka ei olisi edes kysytty, Stubb sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)