Tasavallan Presidentti Alexander Stubb. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Alexander Stubb: Euroopan täytyy todella ryhdistäytyä

Tasavallan presidentin mukaan Euroopan turvallisuudesta ei voida päättää ilman Euroopan läsnäoloa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tasavallan presidentti Alexander Stubbin mukaan Euroopan turvallisuudesta ei voida päättää ilman Euroopan läsnäoloa.

– Euroopan täytyy todella ryhdistäytyä. Vähemmän puhetta ja enemmän tekoja, Stubb sanoo tiedotustilaisuudessa.

Stubb korostaa sitä, että neuvotteluissa tulee olla läsnä Ukraina, Venäjä, Yhdysvallat ja Eurooppa. Hänen mukaansa Euroopan läsnäolo ei välttämättä tarkoita EU:n läsnäoloa, sillä esimerkiksi Britannia ja Norja eivät kuulu unioniin.

Stubbin mukaan neuvotteluissa on kokonaisuutena kolme vaihetta, Venäjän painostamisen jatkaminen, tulitauko ja varsinainen rauhanneuvottelu. Hän painottaa, että tulitauko ja rauhanneuvottelut ovat kaksi eri asiaa.

Tukea Ukrainalle on Stubbin mukaan jatkettava, jotta maan neuvotteluasema säilyy mahdollisimman hyvänä. Tasavallan presidentin mukaan vielä on liian aikaista puhua tulevaisuutta koskevista yksityiskohdista.

Ukrainan valtiollista suvereniteettia koskevat kysymykset on kuitenkin syytä rajata Stubbin mukaan pois keskustelusta.

Stubbin mukaan Suomen ajatukset ovat saaneet myönteisen vastaanoton Yhdysvaltain senaattoreilta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)