Aktia vähentää 65 työtehtävää

Aktia Pankin ja Aktia Henkivakuutuksen muutosneuvottelut ovat päättyneet.
Aktia-pankin logo Metallitalon seinässä Helsingissä. LEHTIKUVA/MARTTI KAINULAINEN
Aktia-pankin logo Metallitalon seinässä Helsingissä. LEHTIKUVA/MARTTI KAINULAINEN

Aktia Pankki ja Aktia Henkivakuutus organisoivat uudelleen toimintojaan ja tämän seurauksena vähennetään kaikkiaan 65 työtehtävää alun perin arvioidun noin 70 työtehtävän sijaan.

Muutosten yhteydessä syntyy arviolta 34 uutta tehtävää, ja näin irtisanomisten kohteena olevilla henkilöillä on mahdollisuus löytää uusi tehtävä talon sisältä.

Yhtiöiden mukaan muutosneuvottelujen tavoitteena on ollut yksinkertaistaa ja selkeyttää organisaatiorakennetta, jotta se tukisi strategian mukaisesti erinomaista asiakaskokemusta, kasvua ja tehokasta toimintatapaa.

Neuvottelujen perusteella yhtiöt yhdenmukaistavat tehtäväkokonaisuuksia keskittämällä ja selkeyttämällä vastuita.

– Muutosneuvottelut ovat organisaatiolle raskas asia. Tuemme parhaamme mukaan vähennysten kohteena olevia työntekijöitä ja järjestämme heille kattavaa muutosturvavalmennusta, joka edistää työllistymistä, Aktian toimitusjohtaja Mikko Ayub sanoo.

Korkeat kulut ja verokohtelu voivat yllättää perillisen.
Entinen pääministeri toivoo keskustelua talouspolitiikan vaihtoehdoista.
Kokoomuksen Jukka Kopran mukaan uusi tieto kertoo talouden suunnan vahvistumisesta.
Mainos