Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n hallitus päätti torstaina aloittaa sähköautoyhtiö Teslan Ruotsiin suuntautuvien kuljetusten saarron satamissa 20. joulukuuta. Saarto merkitsee, että AKT:n ahtaajat eivät lastaa tai pura Ruotsiin kuljetettavia Tesloja tai niiden komponentteja.
Taustalla on Ruotsissa lokakuun lopulla alkanut Tesla-kiista. Ammattiliito IF Metall vaati Teslaa solmimaan työehtosopimuksen korjaamoidensa työntekijöiden kanssa. Tesla kieltäytyi ja IF Metall aloitti työtaistelut. Sen jälkeen tukilakkojen rintamaan on lähtenyt yhdeksän muutakin ruotsalaista liittoa.
AKT ilmoittaa tiedotteessa seuranneensa tarkasti Teslan lakkoa ja sen laajenemista Ruotsissa useiden viikkojen ajan.
– IF Metallilla ja sen ruotsalaisilla työntekijöillä on AKT:n täysi tuki. On olennainen osa pohjoismaista työmarkkinajärjestelmää, että meillä on kattavat työehtosopimukset ja liitot tukevat toisiaan, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko sanoo tiedotteessa.
Myös Tanskan suurin ammattiliitto 3F sekä norjalainen Fellesforbundet ovat aiemmin ilmoittaneet tukevansa IF Metallia.