”Aika outoa Aki Lindénin vouhkaaminen” – kun vielä äsken hän olisi itse voinut toimia ministerinä

Mia Laihon mukaan ministeri olisi voinut tehdä tarvittavat lakimuutokset sähköpotkulaudoista.
Sähköpotkulautoja Turun keskustassa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Sähköpotkulautoja Turun keskustassa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho ihmettelee entisen perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindénin (sd.) kirjoittelua Twitterissä.

– Aika outoa Aki Lindénin vouhkaaminen Twitterissä sähköpotkulauta-asiassa, kun hän itse olisi voinut vaikuttaa asiaan valtioneuvostossa yhdessä liikenneministeri ja puoluekollega
Timo Harakan kanssa ja tehdä tarvittavat lakimuutokset, Laiho toteaa Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

SDP:n kansanedustaja ja entinen ministeri Lindén siteerasi maanantaina Turun Sanomien artikkelia, jossa kerrotaan sähköpotkulaudoilla tapahtuneista onnettomuuksista.

– Etelä-Pohjanmaan päivystyksessä hoidettiin viime kesänä yhden illan ja yön aikana toisinaan jopa kymmenen sähköpotkulaudalla loukkaantunutta.

– Tämä on ihan tolkutonta terveydenhuollon kuormittamista. Skuuttifirmat hoidon maksajiksi, Lindén vaati Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Aki Lindén luopui perhe- ja peruspalveluministerin tehtävästä 6. lokakuuta, kun Krista Kiuru (sd.) palasi tehtävään vanhempainvapaalta.

Janne Salmisen mukaan valtioelinten roolia pitäisi selkeyttää.
Pieni, mutta äänekäs joukko levittää valheita Suomesta ja suomalaisista, Seida Sohrabi sanoo näkökulmassaan.
Ryhmäjohtaja Tytti Tuppuraisen mielestä aihe on tärkeä.
Mainos