Ahvenanmaalla jo 10 astetta, luvassa lauha maaliskuu

Maaliskuun ennustetaan etenevän keskilämpötiloja lämpimämmässä säässä.
Ulkoiljoita Paloheinässä Helsingissä laskiaissunnuntaina 2. maaliskuuta 2025. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Ulkoiljoita Paloheinässä Helsingissä laskiaissunnuntaina 2. maaliskuuta 2025. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Suomeen virtaa tällä viikolla lauhaa ilmaa, ja viikko on selvästi tavanomaista lauhempi ja suuressa osassa maata keskimääräistä sateisempi. Viikon edetessä jopa 10–12 asteen lukemat ovat paikoin mahdollisia. Lämpötilojen nousu tällaisiin lukemiin vaatii kuitenkin aurinkoisen säätilanteen, kertoo Foreca ennusteessaan.

Jo maanantaina Ahvenanmaalla on mitattu vuoden toistaiseksi korkein lämpötila.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kello 15.30 mennessä maanantain korkein lukema on Jomalan Jomalabyn havaintoasemalla mitattu 10,1 astetta. Ahvenanmaalla Lumparlandin Långnäsin sataman havaintoasemalla on ollut 9,2 astetta ja Jomalassa Maarianhaminan lentoasemalla 9,1 astetta. Vuoden aiempi korkein lämpötila oli Kristiinankaupungin majakalla 17. tammikuuta mitattu 9,5 astetta.

Ruotsissa on ylletty maanantaina tähän mennessä paikoin 10–11 asteeseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Keski-Eurooppaan on vahvistumassa korkeapaine, ja ilmamassa on siellä ajankohtaan nähden lämmintä. Korkeapaine painaa lämmintä ilmaa myös Ruotsiin, josta ilmavirtaus tuo sitä Suomeen. Tilanne jatkuu useamman päivän ajan, toteaa Forecan meteorologi Joanna Rinne.

Maaliskuun ennustetaan etenevän keskilämpötiloja lämpimämmässä säässä.

 

Maan eteläosissa jäät haurastuvat nyt nopeasti.
Ilmavirtauksen muutos päästää sadealueet Suomen ylle.
Meteorologin mukaan maapallon sääkuviot ovat siirtymässä tänä vuonna uuteen vaiheeseen.
Mainos