Nikotiinipusseja ei saa enää tilata ulkomailta elokuun ensimmäisestä päivästä alkaen tupakkalain muutoksen myötä, muistuttaa Tulli.
Lisäksi tupakkatuotteita, nikotiininestettä ja poltettavaksi tarkoitettuja kasviperäisiä tuotteita saa tuoda mukanaan ulkomailta vain omaa henkilökohtaista käyttöä varten. Tuotteita ei saa tuoda esimerkiksi perheenjäsenille tai lahjaksi.
Tulli valvoo tupakkalaissa säädettyjen maahantuontikieltojen ja -rajoitusten noudattamista.
Nikotiinipussien ja muiden savuttomien nikotiinituotteiden nettitilauskielto koskee myös Ahvenanmaata, eli Ahvenanmaalta ei voi tilata näitä tuotteita muualle Suomeen.
Jos nikotiinipussit tai muut savuttomat nikotiinituotteet on kuitenkin tilattu ennen lain voimaan tuloa, ne saa vielä tuoda Suomeen.
– Tilaajan tulee tarvittaessa antaa selvitys Tullille, että tilaus on tehty heinäkuun puolella. Elokuusta lähtien nikotiinipussien tilaaminen ulkomailta on kiellettyä, joten siitä voi saada vähintään sakkoja, valvontajohtaja Hannu Sinkkonen sanoo tiedotteessa.





