Ukrainan asevoimat ilmoittaa torjuneensa viikonlopun aikana Venäjän hyökkäyksiä 15 eri asutuskeskuksen lähellä Donetskin ja Luhanskin alueilla.
Venäjän on arvioitu kiihdyttäneen operaatioitaan viime viikkoina tuoreiden vahvistusten tukemana. Alueelle on tuotu mobilisoitujen sotilaiden lisäksi Hersonin alueelta poisvedettyjä yksiköitä.
Ukrainan asemia on tulitettu yli 40 kertaa raketinheittimillä ja ainakin viidellä ohjuksella. Venäjän kerrotaan puolestaan kärsineen tappioita Ukrainan tykistö- ja raketti-iskuissa muun muassa Zaporizzjan alueella, jossa tuhottiin kaksi asevarikkoa. Yli 150 venäläissotilaan kerrotaan haavoittuneen.
Venäjän hyökkäykset ovat jatkuneet erityisen kiivaina Bahmutin kaupungin ympärillä. Donetskin miehityshallinnon johtaja väitti venäläisjoukkojen edenneen kaupungin etelä- ja pohjoispuolella, mikä uhkaisi jättää puolustajat saarroksiin. ISW-ajatuspajan mukaan hyökkäysoperaatioissa on ollut mukana pääasiassa Wagner-ryhmän palkkasotilaita.
Myös Ukrainan joukkojen kerrotaan olleen paikoin hyökkäyskannalla. Luhanskin aluejohtaja Serhi Haidai tiedottaa ukrainalaisten edenneen kohti Svatoven ja Kreminnan kaupunkeja. Venäjä on yrittänyt vahvistaa omia puolustusasemiaan siirtämälle alueelle runsaasti lisäjoukkoja.





