– Julistimme sotilaallisen erikoisoperaation, koska meillä ei ollut mitään muuta tapaa selittää lännelle, että Ukrainan raahaaminen Natoon on rikollinen teko, Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoo BBC:lle.
Hän toisti Kremlin virallisen linjan, jonka mukaan Ukrainassa on natseja.
BBC:n toimittaja lainasi Lavroville virallista YK:n raporttia ukrainalaisesta Yahidnen kylästä Tšernihivin alueella, jossa todetaan, että ”Venäjän asevoimat pakottivat 360 asukasta, mukaan lukien 74 lasta ja viisi vammaista henkilöä oleskelemaan kellarissa 28 päivää… Ei ollut wc-tiloja, vettä… Kymmenen vanhusta kuoli”.
– Onko tämä taistelua natseja vastaan, toimittaja kysyi.
– Se on todella sääli. Mutta kansainväliset diplomaatit, mukaan lukien YK:n ihmisoikeusvaltuutettu, YK:n pääsihteeri ja muut YK:n edustajat, ovat lännen painostuksen alaisia. Ja hyvin usein heitä käytetään vahvistamaan lännen levittämiä valeuutisia, Lavrov vastasi
– Venäjä ei ole putipuhdas. Venäjä on, mitä se on. Emmekä häpeä näyttää keitä olemme, hän jatkoi.





