Vladimir Putin vaati helmikuussa 2024 parlamentille pitämässään vuosittaisessa puheessa yllättäen Venäjän hallitsevan eliitin uudistamista siten, että liike-elämän, koulutuksen ja julkishallinnon avaintehtäviin nostettaisiin ”sotilaallisen erikoisoperaation” (SVO) eli Venäjän Ukrainaa vastaan käymän hyökkäyssodan veteraaneja.
Putin näyttää venäläistutkija Mihail Kominin mukaan edistävän tätä pyrkimystä myös käytännössä, sillä esimerkiksi tänä vuonna järjestetyissä alue- ja paikallisvaaleissa on tullut valituksi satoja Ukrainassa taistelleita Yhtenäinen Venäjä -valtapuolueen riveistä.
– On epätavallista nähdä sotilashenkilöitä Venäjän vaaleissa. Erilaisten muodollisten rajoitusten lisäksi – mukaan lukien vaatimus, että upseerin on päätettävä palveluksensa voidakseen asettua ehdolle – hallitseva Yhtenäinen Venäjä -puolue ja muut puolueet ovat perinteisesti suosineet julkisen sektorin ehdokkaita, kuten lääkäreitä, opettajia tai sosiaalipalvelujen työntekijöitä, Center for European Policy Analysis -ajatuspajassa työskentelevä Komin sanoo European Council on Foreign Relations -instituutin julkaisemassa artikkelissa.
Nyt tilanne on hänen mukaansa muuttumassa. Tämänvuotisissa vaaleissa sotaan osallistuneet ehdokkaat ovat saaneet osakseen suhteettoman paljon huomiota valtiollisissa tiedotusvälineissä ja sosiaalisessa mediassa. Viranomaiset ovat jopa korostaneet ”SVO-ehdokkaiden” määrää, vaikka veteraanien osuus kaikista ehdokkaista on ollut alle 1,5 prosenttia.
Vuoden 2026 vaalien jälkeen hyökkäyssodan veteraanien osuus duuman jäsenistä saattaa nousta eräiden arvioiden mukaan jopa 40 prosenttiin. Vaikka ennuste olisi liioiteltu, on Kominin mukaan selvää, että Kreml haluaa nyt kokeilla jotain uutta.
– Jotkut asiantuntijat näkevät Putinin pitkän aikavälin suunnitelmana oman ”punakaartin” luomisen. Vaikka tällainen tavoite saattaa olla olemassa, Putin saattaa tavoitella myös välittömämpiä, käytännönläheisempiä päämääriä, kuten veteraanien parempaa integroimista yhteiskuntaan – heitä on ollut suhteettoman paljon osallisina väkivaltarikoksissa – ja tarjoamalla lisäkannustimen värväytymiseen osoittamalla, että ”elämä jatkuu myös SVO:n jälkeen”, Komin toteaa.
Veteraanien kasvava edustus hallinnon kaikilla tasoilla vahvistaa hänen mukaansa voimia, jotka kannattavat konfliktia Ukrainaa ja länttä vastaan. Jyrkintä linjaa Venäjän eliitin sisällä edustavat perinteisesti henkilöt, joiden tausta on turvallisuussektorilla.
– Jos SVO-veteraanit syrjäyttävät teknokraatit, jotka pitävät sotataloutta käynnissä, heistä voi tulla tärkein vastavoima ulkopolitiikan pehmentämiselle, vaikka resurssien ehtyminen alkaisi rasittaa Kremliä, hän arvioi.
Veteraanien aseman vahvistumiseen sisältyy hänen mukaansa Kremlin näkökulmasta merkittäviä pitkän aikavälin riskejä.
– Monilla näistä henkilöistä on heikot valmiudet poliittisiin tehtäviin, ja useat heistä ovat jo reagoineet kömpelösti sosiaalisiin jännitteisiin. SVO-kansanedustajilla on vähemmän kokemusta kansan mielialojen lukemisesta ja yhteiskunnallisen tyytymättömyyden lieventämisestä, Komin muistuttaa.
Tämä tapahtuu tilanteessa, jossa useilla Venäjän alueilla on jo nähty laajimpia mielenosoituksia sitten vuoden 2022.