Pia Kauma: Suomi tarvitsee uuden vaihteen talouskasvuun

Kansanedustajan mukaan työttömyystilanne on huolestuttava, mutta ei toivoton.
Ihmisiä Helsingin keskustassa. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Ihmisiä Helsingin keskustassa. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Kansanedustaja Pia Kauman (kok.) mukaan hallituksen on otettava uusi vaihde talouskasvun aikaansaamisessa.

– Emme ole kiinnittäneet tarpeeksi huomiota esimerkiksi pk-yritysten vientimahdollisuuksiin, Pia Kauma kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän huomauttaa, että Tanska ja Ruotsi ovat tässäkin asiassa edellä.

– Viennin rakennetta pitää monipuolistaa enemmän perinteisen kone- ja laiteviennin lisäksi.

Julkaisussaan Kauma viittaa Helsingin Sanomien juttuun, joka kertoo työttömistä korkeakoulutetuista nuorista.

Kauman mukaan työttömyystilanne on nyt huolestuttava, mutta ei toivoton.

– Aina ennenkin talouden suosta on noustu. Itse valmistuin 1990-luvun alun järkyttävään lamaan, jolloin idänkauppa romahti. Nuoria pitää nyt kannustaa jatkamaan yrittämistä ja pysymään aktiivisina!, Kauma painottaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eurostatin tuoreimpien tilastojen mukaan Suomessa on Euroopan toiseksi korkein työttömyysaste, 9,3 prosenttia. Suomen edellä työttömyysasteessa on vain Espanja. Miesten osalta työttömyysaste on Euroopan korkein, 9,9 prosenttia.

Nuorisotyöttömyyden eli alle 25-vuotiaiden työttömien osalta tilastot näyttävät vielä karummilta. Eurostatin mukaan Suomen nuorisotyöttömyys oli kesäkuussa 20,4 prosenttia. Lukema on yksi Euroopan korkeimmista.

Presidentin mukaan Iranin konfliktissa pitäisi siirtyä eskalaation sijasta rauhanvälitykseen.
Tutkijoiden mukaan liian kireä verotus saattaa lopulta pienentää valtion verotuloja.
Korttien sulkeminen ja internet-häiriöt ovat lisänneet epäluottamusta pankkeihin.
Mainos