SK: Näin ex-ministeri selittää nuoruutensa äärivasemmistolaisuutta

Satu Hassin mukaan taistolaisuus koettiin taisteluksi imperialismia vastaan.
Tekoälyn luoma kuva äärivasemmistolaisista taistolaisista.
Tekoälyn luoma kuva äärivasemmistolaisista taistolaisista.

Vihreiden konkaripoliitikko Satu Hassi muistelee Suomen Kuvalehden haastattelussa nuoruuttaan vasemmistoradikaalina taistolaisena.

Toissa vuonna eduskunnasta eläkkeelle Hassi on toiminut ministerinä, europarlamentissa ja vihreiden puheenjohtajana. Nuorena hän vaikutti opiskelijapolitiikassa ja kuului taistolaisen Sosialistisen Opiskelijaliiton hallitukseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ehkä olimme kuulleet liikaa isiemme sodanaikaisista sankariteoista ja halusimme käydä oman sankarillisen sotamme, tässä tapauksessa imperialismia vastaan, Hassi sanoo SK:lle.

Hän myöntää tehneensä ”pöljiä johtopäätöksiä” uskottuaan marxilais-leninistiseen ideaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olen iloinen siitä, että emme saaneet todellista poliittista valtaa. Taistolaiset olivat vahvoilla vain tietyissä kulttuurialan järjestöissä.

Hassi vieraili Neuvostoliitossa ja huomasi epäkohtia, mutta niistä ei laajemmin puhuttu aatetovereiden kanssa.

– Ihmisen perusominaisuuksiin kuuluu, että hän näkee toiveikkaasti sen, minkä haluaa nähdä ja sulkee silmänsä siltä, mitä ei halua nähdä. Tämä ei koske pelkästään taistolaisia, hän toteaa SK:lle.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos