IL: Antti Rinne jäi työttömäksi, nostaa taas sopeutumisrahaa

Entinen pääministeri kertoo hakevansa aktiivisesti töitä.
Antti Rinne. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Antti Rinne. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Entinen pääministeri Antti Rinne (sd.) nostaa jälleen sopeutumisrahaa. Asiasta kertoo Iltalehti.

Sopeutumisraha on entiselle kansanedustajalle maksettava etuus, jota maksetaan 1–3 vuotta eduskuntauran päättymisen jälkeen. Sitä voidaan maksaa 65 vuoden ikään asti, jos saaja on täyttänyt 59 vuotta sopeutumisrahakauden päättyessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Rinne aloitti sopeutumisrahan nostamisen huhtikuussa 2023 pudottuaan eduskunnasta. Etuuden maksaminen keskeytyi, kun hän aloitti Pohjoismaisen työväenliikkeen yhteistyökomitean Samakin pääsihteerinä syyskuussa 2023. Rinne lopetti työskentelyn pääsihteerinä maaliskuussa 2025, jonka jälkeen hän palasi sopeutumisrahan nostajaksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Maksettavan sopeutusrahan suuruus ei ole julkista tietoa. Etuus määräytyy edustaja-ajan ja sen aikaisten palkkioiden perusteella.

Antti Rinne sanoo IL:lle hakevansa aktiivisesti töitä. Rinne ei suostu kommentoimaan, minkä suuruista sopeutumisrahaa hän nostaa.

Antti Rinne toimi Suomen pääministerinä vuonna 2019. Hän oli SDP:n puheenjohtaja vuosina 2014–2020.

Vasemmistoliiton mukaan Jukka Kopra ei tunne hallituksen esitystä.
Tuoreen raportin mukaan Suomi selvisi koronapandemiasta kokonaisuutena hyvin.
Presidentti toivoo yhteisymmärrystä hallituksen ja opposition välille.
Mainos