Venäjän aluksia ilmestyi merirajakiistan paikoille Suomenlahdella

Alueella on liikkunut viime päivinä miinanraivaaja ja merentutkimusalus.
Alusten sijainti Suomenlahdella. / auonsson / X / marineregions.org
Alusten sijainti Suomenlahdella. / auonsson / X / marineregions.org

Venäjän laivaston miinanraivaaja BT-660 Lev Chernavin ja merentutkimusalus Georgi Zima ovat tehneet viime aikoina kartoitustyötä Suomenlahdella.

Alukset ovat liikkuneet avointen merenkulkutietojen perusteella Suursaaren ja Ruuskerin saarten edustalla 4.–6. kesäkuuta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän valtion virallisten asiakirjojen sivustolle ilmestyi toukokuussa puolustusministeriön ehdotus aluevesirajan ja merirajan muuttamisesta. Sen sanottiin olevan kommenttikierroksella. Listalla mainittiin muun muassa Suursaari, Ruuskeri ja Jähi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Asiakirjassa mainittiin lisäksi muutos, koska koskisi Liettuan ja Venäjän välistä merirajaa Kaliningradin luona. Ehdotus poistettiin myöhemmin verkosta.

LUE MYÖS:
Onko tässä syy rajakohuun? Tutkijan mukaan lisää voi olla tulossa (VU 23.5.2024)

Viron syyttäjävirasto varoittaa Kremlin tiedustelupalvelujen yhä aggressiivisemmista otteista.
Venäjän televisiossa hehkutetaan parempaa netitöntä elämää lapsille samalla kun hallinto ajaa yhteyksiä alas.
Lähi-idän tilanne hyödyttää Venäjän taloutta.
Mainos