Musti Groupista 870 miljoonan ostotarjous – yhtiön johto mukana

Musti Groupin kolmen vuoden pörssitaival on ollut menestys. Marraskuussa yhtiö oli kohun keskellä.
Helsingin pörssiin listatusta lemmikkitarvikeyhtiö Musti Groupista tehtiin keskiviikkona ostotarjous. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Helsingin pörssiin listatusta lemmikkitarvikeyhtiö Musti Groupista tehtiin keskiviikkona ostotarjous. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Helsingin pörssiin listatusta lemmikkieläintarvikeyhtiö Musti Groupista on tehty 870 miljoonan euron ostotarjous.

Tarjouksen tekijänä on portugalilaisen Sonae-konsernin ja Musti Groupin kolmen nykyisen johtohenkilön muodostama sijoittajaryhmä. Mukana ovat muun muassa Musti Groupin toimitusjohtaja David Rönnberg ja hallituksen puheenjohtaja Jeffrey David.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Julkinen käteistarjous koskee kaikkia Mustin liikkeeseen laskettuja ulkona olevia osakkeita. Mustin osakkeenomistajille tarjotaan 26 euron osakekohtaista hintaa. Osakkeen päätöskurssi oli tiistaina Nasdaq Helsingissä 20,46 euroa, joten tarjouksen preemio on 27,1 prosenttia tiistain päätöskurssiin verrattuna.

Sijoittajaryhmä omistaa tällä hetkellä noin 4,2 prosenttia Musti Groupin osakkeista.

Mustin osakekurssi oli keskiviikkona  yhden jälkeen yli 28 prosentin nousussa Helsingin pörssissä.

Sijoittajaryhmä ilmoittaa tiedotteessaan aikovansa käynnistää Mustin seuraavan kehitysvaiheen, jota tullaan tukemaan kasvavilla, pitkäjänteisillä investoinneilla sekä ryhmän vahvalla operatiivisella osaamisella ja alan kokemuksella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Musti Group listautui Helsingin pörssiin helmikuussa 2020. Yhtiön taival pörssissä on ollut menestyksekäs: Mustin osakkeen merkintähinta oli 8,75 euroa, joten tarjouksen myötä yhtiön markkina-arvo on kolminkertaistunut kolmen vuoden aikana.

Musti Group oli marraskuun aikana kohun keskellä, kun yhtiön parin tuotteen epäiltiin aiheuttaneen koirille vakavaa sairastumista ja oireita.

Musti Group tiedotti, että mahdollinen syy koirien massasairastumisiin on hollantilainen perunahiutale, jota on kahdessa viljattomassa tuotteessa. Varotoimenpiteenä Musti Group veti myynnistä kyseiset tuotteet Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa.

Henkilöstö siirtyy uuden omistajan palvelukseen.
Elinkeinoelämän keskusliiton pitkäaikainen toimitusjohtaja jää eläkkeelle toukokuussa.
Rahaministerin mukaan harvat ovat valmiita säästämään omistaan.
Mainos