Lumi- ja räntäsateet heikentävät ajokeliä

Matalapaineiden keskusten reitti kulkee viikon aikana Suomen eteläpuolelta.
Lumisadetta Keuruun Huhkojärvellä 29. lokakuuta. / LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Lumisadetta Keuruun Huhkojärvellä 29. lokakuuta. / LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Sää jatkuu alkuviikosta vuodenaikaan nähden kylmänä. Ilmatieteen laitoksen mukaan lumikuuroja voi esiintyä eri puolilla maata.

Yhtenäisemmät sadealueet ovat levinneet yön aikana maan etelä- ja keskiosiin. Ajokeli on monin paikoin huonoa lumi- tai räntäsateen, pöllyävän lumen ja lumisten teiden vuoksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Forecan mukaan matalapaineiden keskusten reitti kulkee viikon aikana Suomen eteläpuolelta. Tiistaina ja keskiviikkona maan etelä- ja keskiosiin voi tulla runsaita sateita.

Etelässä sade voi myös olla varsin runsasta, mutta tulla vetenä. Jos matalapaine kulkee eteläisempää reittiä, voi suurin osa sateista jäädä Suomen eteläpuolelle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perjantaista alkaen Suomeen alkaa vahvistua asetelma, jossa laaja-alainen matalapaine on Suomen länsipuolella ja korkeapaine idässä.

Meteorologi Joonas Koskelan mukaan viikonloppuna on mahdollisuus runsaille vesisateille etelässä ja lumisateille pohjoisessa. Lämpötila voi kohota plussan puolelle sunnuntaihin mennessä jo Keski-Lappia myöten, etelässä lähes kymmenen asteen lukemat eivät ole poissuljettuja.

Jään kantavuutta ei voi arvioida silmämääräisesti.
Kevät vaikuttaa olevan tulossa.
Mainos