Tiistaina sää muuttuu sateiseksi ja tuuliseksi

Matalapaine rantautuu Suomeen.
Mies ulkoilutti koiraansa sateessa Helsingin Kauppatorilla. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Mies ulkoilutti koiraansa sateessa Helsingin Kauppatorilla. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Sää on muuttumassa huomenna tiistaina monin paikoin sateiseksi ja tuuliseksi. Pohjoisessa pakkasta voi olla jopa kahdeksan astetta. Asiasta kertoo Foreca ennusteessaan.

Ensi yönä vesi- ja lumisadealue siirtyy Lounais-Suomesta pidemmälle sisämaahan. Yöllä etelässä lämpötila on kolmen plusasteen tienoilla ja Keski-Suomessa lämpötila liikkuu nollarajan molemmin puolin. Pohjoisessa voidaan päästä jopa kahdeksaan pakkasasteeseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tiistain aikana matalapaine ja sen mukana kulkeva sadealue siirtyy maan Lounais-Suomesta koilliseen. Maan keskiosassa sade voi ajoittain tulla lumena. Iltaan mennessä sadealue on siirtynyt enimmäkseen itään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Myös tuulisuus lisääntyy matalapaineen myötä erityisesti Etelä- ja Itä-Suomessa. Pohjoisessa tuule voimistuu, muttei yhtä merkittävästi.

Loppuviikosta sateiden määrä vähenee korkeapaineen vaikutuksesta. Keskiviikkona, torstaina ja perjantaina pilvisyys on vaihtelevaa. Vesi- ja lumikuuroja muodostuu ajoittain, vaikkakin etelässä sateet pysyvät suureksi osaksi vetisinä.

Keskiviikon vastaisesta yöstä alkaen lämpötila on öisin nollassa tai pakkasella. Koko maassa keskimääräinen päivälämpötila jää torstaina enää kymmeneen asteeseen.

Viikonlopun sää on vuodenaikaan nähden lämmintä.
Terminen kevät saattoi alkaa etelässä jo helmikuussa.
Mainos