Säähän tulossa raju muutos viikonloppuna

Loppuviikolla lämpötiloissa voi tapahtua jopa kymmenen asteen pudotus.
Ulkoilijoita ja purjevene Helsingin Kaivopuistossa 16. huhtikuuta 2023. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Ulkoilijoita ja purjevene Helsingin Kaivopuistossa 16. huhtikuuta 2023. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Sää jatkuu suuressa osassa maata alkaneella viikolla poutaisena ja varsin aurinkoisena arkipäivien ajan, vaikka pilvisyys onkin jo vähän vaihtelevampaa. Loppuviikon ennusteissa on kuitenkin näkynyt jo isomman muutoksen mahdollisuus, Foreca kertoo.

– Korkeapaine vetäytyy vähitellen Suomen länsipuolelle. Pohjoisesta pääsee saapumaan meille sateita. Kunnolla säätyypin muutos alkaa todennäköisesti vasta viikonloppuna tai viikkojen vaihteessa, toteaa Forecan meteorologi Joonas Koskela blogissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lämpötiloissakin voi olla edessä iso muutos, vaikka ennusteissa on vielä suurta epävarmuutta.

– Perjantaista sunnuntaihin voi tulla aika raju tiputus lämpötiloissa, jos esimerkiksi etelässä mentäisiin tämän hetken ennusteen mukaan 17–19 asteesta 5–7 asteeseen, Koskela sanoo.

Maanantai on ollut laajalti poutainen ja aurinkoinen päivä, lähinnä Pohjois-Lapissa on liikkunut vähäisiä ja paikallisia lumi- tai räntäsateita.

Tiistaina sää on poutaista. Lämpötilat etelässä ovat Koskelan ennusteen mukaan ylimmillään noin 13-14 astetta. Keskiviikkona pohjoisesta saapuu tämän hetken ennusteen mukaan vesisateita, jotka liikkuvat Lapin yli etelämmäs. Maan etelä- ja keskiosissa lämpötila liikkuu pääasiassa 10 ja 15 asteen välillä.

Torstaina lämpötilat voivat kohota etelässä paikoitellen jopa 16-19 asteeseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

–Ehkä hätyytellään jo kevään tähän mennessä lämpimimpiä lukemia, Koskela toteaa.

Viikonloppuna lämpötiloissa on ennusteen mukaan merkittäviä pudotuksia. Lauantaina etelässä lämpötilat voivat vielä yltää 10-15 asteeseen, mutta sunnuntaina lämpötilat uhkaavat jäädä eteläosissakin vain viiden plussa-asteen vaiheille.

Viikonlopun sää on vuodenaikaan nähden lämmintä.
Terminen kevät saattoi alkaa etelässä jo helmikuussa.
Mainos