”Hinta on halpa, jos näin saadaan Venäjä vetäytymään”

Kansanedustajan mukaan puolustusteollisuus on saatava pyörimään täydellä teholla.
Patrian panssaroitu ajoneuvo koeajossa Parolannummella Hämeenlinnassa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Patrian panssaroitu ajoneuvo koeajossa Parolannummella Hämeenlinnassa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kokoomuksen kansanedustaja Jukka Kopra esittää, että kotimaista puolustusteollisuutta hyödynnettäisiin Ukrainan tukemisessa ja Suomen materiaalivarastojen uudistamisessa.

– Kotimainen puolustusteollisuus on saatava pyörimään täydellä teholla ja tuottamaan tarvittavaa materiaalia Ukrainan ja Suomen puolustuskyvyn vahvistamiseksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tätä edistäisi se, että tukipakettien kasaamisen sijaan Suomi antaisi Ukrainalle valtuudet tilata suoraan tarvitsemiaan välineitä maamme teollisuudelta. Maat voisivat yhdessä määritellä, mitä Ukraina hankkii ja mikä on hintakatto, Kopra ehdottaa tiedotteessa.

Jukka Kopran mukaan Suomessa tuotetaan paljon erityyppistä välineistöä ja ammuksia, joita Ukraina tarvitsee.

– Suomen valtio voisi maksaa tietyn osan ostoista tai antaa tuottajille maksutakuun, mikäli Ukraina ostaa materiaalia omilla varoillaan. Tällaisessa hankintamallissa voitaisiin hyödyntää myös mahdollisia kansainvälisiä tukia, Kopra toteaa.

Poimintoja videosisällöistämme

Kansanedustajan mukaan Ukrainan hankinnat auttaisivat Suomen puolustusteollisuuden kasvattamisessa, mistä olisi hyötyä myös kotimaan puolustushankintoja ajatellen.

– Nykyisen kaltaisten apupakettien kasaaminen on välttämätöntä ja tarpeellista, mutta kuitenkin lyhytnäköistä. Suomen ja koko lännen puolustustarviketeollisuuden tuotannon roima kasvattaminen takaa sen, että materiaalia riittää pitkäkestoiseen sotaan.

– Jos tämä tehdään nyt teollisessa mittakaavassa uskottavalla tasolla, saattaa Venäjäkin uskoa, että sen kannattaa perääntyä. Voi olla, että näin toimien tuotetaan Ukrainalle ja läntisten maiden armeijoille runsaat määrät taistelumateriaalia, jota kenties ei koskaan käytetä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Hinta on silti halpa, jos näin saadaan Venäjä vetäytymään ja lopettamaan sotiminen, Kopra sanoo.

LUE MYÖS:
Suomen puolustusvälineiden teollisuus pitää saada Ukrainan avuksi

Mainos - muuta luettavaa
Mainos