Asuntosijoittaja ja Takaovi Oy:n kiinteistövälitysyrittäjä Janne Romppainen kertoo Taloussanomien haastattelussa, että asuntosijoittajilla on odotettavissa laiha vuosi nousseiden kulujen vuoksi.
Isännöintiliitto on arvioinut, että pelkästään hoitovastikkeet olisivat nousemassa keskimäärin kymmenen prosenttia. Myös rahoitusvastikkeet nousevat euribor-korkojen myötä.
– Varmasti on asuntosijoittajia, joilla ei ole paljoa muuta tulovirtaa kattamaan negatiiviseksi valahtavaa kassavirtaa. Osa on saattanut vivuttaa velan vastineeksi vielä oman kotinsakin, joka lisää miinusta entisestään, Romppanen kertoo.
– Tulee pakkomyyntejä, kun kulut nousevat satoja tai tuhansia asuntojen määrästä riippuen. Uskon, että asuntojen hinnat tulevat ainakin yksittäistapauksissa joustamaan alaspäin.
Asuntosijoittajien vaikeudet voivat käydä kalliiksi myös taloyhtiöille ja niiden osakkaille. Jos asuntosijoittaja ei pysty maksamaan vastikkeitaan, asunto-osakeyhtiö voi ottaa asunnon haltuunsa ja laittaa ne itse vuokralle maksaakseen vastikkeen.
– Mutta entä, jos yksittäisellä sijoittajalla on paljon asuntoja yhdestä taloyhtiöstä, joka sijaitsee muuttotappiollisella alueella, jossa vuokratarjontaa on jo muutenkin paljon? Saattaa käydä niin, että asunto-osakeyhtiöitä menee konkurssiin, Romppanen arvioi.