Keskiviikon vastaisena yönä Muonion kirkonkylän havaintoasemalla Lapissa mitattiin syksyn toistaiseksi kylmin lämpötila, kahdeksan astetta pakkasta. Asiasta kertoo Foreca blogissa. Paikoitellen pakkaslukemia oli eteläisessä Suomessa asti.
Syksyn aiempi kylmin lämpötila oli Ylivieskan lentokentällä 8. syyskuuta mitattu 7,5 astetta pakkasta.
Tämän hetken ennusteiden mukaan loppuviikolla ja ensi viikolla 10 asteen pakkaslukematkin ovat jo paikoin mahdollisia. Terminen talvi saattaakin olla jo pian alkamassa osassa maata. Lapissa osa sateista on tullut ja tulee loppuviikon mittaan lumena.
– Lapissa on sadellut vähäisiä määriä lunta. Pohjois-Lapissa vähäisiä lumisateita tulee vielä keskiviikkopäivän aikana, mutta etelämpänä Lapissa sade on veden ja rännän sekaista, toteaa Forecan meteorologi Joonas Koskela blogissa.
Torstain vastaisena yönä pakkaslukemat ovat pohjoisessa enimmäkseen nollan ja viiden asteen välillä.
– Myös Suomenselällä käydään paikoin pakkasella, mutta etelämpänä yö on edellisyötä lämpimämpi runsaamman pilvisyyden takia. Torstaina päivällä pohjoisimmassa Lapissa voi tulla vähän lumikuuroja, Joonas Koskela kertoo.
Perjantain vastaisesta yöstä tulee tämän hetken ennusteen mukaan kylmä etenkin pohjoisessa.
– Lapin ylle asettuu heikko korkeapaine ja tuuli heikkenee. Pakkasta on pohjoisessa yleisesti 5–10 astetta. Itä-Lapissa 10 pakkasastetta voi mennä rikki, jos sää pysyy selkeänä. Lännestä leviää yöllä vähitellen lumisateita, jotka liikkuvat perjantaipäivän aikana Lapin yli itään. Paikoin lunta voi kertyä pari senttimetriä, sillä lämpötila pysyy Lapissa päivälläkin vähän pakkasella, Joonas Koskela ennustaa.
Lauantain vastainen yö on lauhempi runsaan pilvisyyden ja voimistuvan lounaistuulen takia. Viikonloppuna matalapaine liikkuu Suomen pohjoispuolelta kohti itää. Matalapaineen jälkeen tuulet heikkenevät ensi viikon alussa.
– Pakkasöitä on odotettavissa myös etelässä. Lapissa pakkasta voi ensi viikolla olla ajoittain jo kymmenkunta astetta, Joonas Koskela sanoo.
Syksyn toistaiseksi kylmin lämpötila pamahti rikki: Ennusteissa jo 10 pakkasasteen lukemia, sateet paikoin lunta – terminen talvi kolkuttelee osassa maata – Forecan sääuutiset ja blogi https://t.co/eBkycIc1m3 #forecasuomi #sää #pakkanen #lumi
— Foreca Suomi (@forecasuomi) October 19, 2022