Kiina ei aio löysätä koronapolitiikkaansa

Zero covid -politiikkaa on arvosteltu laajalti myös maan sisällä.
Xi Jinping avasi Kiinan kommunistisen puolueen kansallisen kongressin lähes kaksituntisella puheella. AFP / LEHTIKUVA / NOEL CELIS
Xi Jinping avasi Kiinan kommunistisen puolueen kansallisen kongressin lähes kaksituntisella puheella. AFP / LEHTIKUVA / NOEL CELIS

Kiinan johtaja Xi Jinpingin mukaan maa ei aio löysentää arvostelua herättänyttä zero covid -koronapolitiikkaansa. Xi puhui sunnuntaina maan kommunistisen puolueen kansallisen kongressin avajaisissa Pekingissä.

BBC:n mukaan Xi antoi lähes kaksituntisessa puheessaan ymmärtää, ettei politiikkaan ole näköpiirissä löysennyksiä. Sen sijaan hän kutsui sitä ”kansan sodaksi viruksen leviämisen lopettamiseksi”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Politiikka on pelastanut henkiä, mutta samalla sen hinta niin kiinalaisille kuin maan taloudellekin on ollut kova. Maan pääkaupungissa Pekingissä nähtiin torstaina harvinainen mielenosoitus, kun mies ripusti ylikulkusillalle kaksi lakanaa, joissa vaadittiin Xin erottamista muun muassa hänen koronapolitiikkansa vuoksi.

Xi kommentoi puheessaan myös Taiwania. Hänen mukaansa Peking ei tule koskaan kieltäytymään voiman käytöstä. Hän myös viittasi turvallisuuteen yhteensä 73 kertaa.

– Täysi jälleenyhdistyminen on maamme tarve joka täytyy toteuttaa, Xi sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kiinan kommunistisen puolueen kansallinen kongressi järjestetään viiden vuoden välein. Tänä vuonna kongressiin osallistuu noin 2 300 vierasta.

Xi on määrä julistaa kolmannelle kaudelleen kommunistisen puolueen pääsihteerinä ja maan asevoimien johtajana. Mao Zedongia lukuunottamatta yksikään kiinalainen ei ole toiminut pesteissä yli kahta kautta.

LUE MYÖS: Pekingin yksinäistä mielenosoittajaa verrataan vuoden 1989 “tankkimieheen” (Verkkouutiset 15.10.2022)

Mainos