Palkansaajien reaaliansiot laskeneet vuoden 2014 lukuihin

Reaaliansiot laskivat 4,8 prosenttia edellisen vuoden kolmanteen neljännekseen verrattuna.
Reaaliansiot laskevat. LEHTIKUVA/MILLA TAKALA
Reaaliansiot laskevat. LEHTIKUVA/MILLA TAKALA

Kokoaikaisten palkansaajien nimellisansiot kohosivat Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan kuluvan vuoden heinä-syyskuussa yksityisellä sektorilla 2,9 prosenttia, valtiolla 2,4 prosenttia ja kuntasektorilla 2,3 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.

Kuluttajahintojen kiihtynyt nousuvauhti on kuitenkin heikentänyt palkansaajien reaaliansioiden kehitystä selvästi tämän vuoden aikana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Reaaliansiot laskivat 4,8 prosenttia edellisen vuoden kolmanteen neljännekseen verrattuna, koska kuluttajahintojen nousu oli nopeampaa kuin ansiotason nousu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Keskimääräinen reaalisen ansiotason huippu saavutettiin vuoden 2021 toisella neljänneksellä, jolloin reaaliansiot olivat 16,2 prosenttia suuremmat kuin vuonna 2005.

Tämän jälkeen hintojen nousu on ollut selvästi nopeampaa kuin nimellisansioiden nousu, ja kuluneen vuoden aikana reaaliansiot ovat laskeneet vuoden 2014 viimeisen neljänneksen lukemiin.

Tämän vuoden kolmannella neljänneksellä reaaliansiot olivat 10,4 prosenttia suuremmat kuin vuonna 2005.

Henkilöstö siirtyy uuden omistajan palvelukseen.
Elinkeinoelämän keskusliiton pitkäaikainen toimitusjohtaja jää eläkkeelle toukokuussa.
Rahaministerin mukaan harvat ovat valmiita säästämään omistaan.
Mainos