Hälyttävä hoitajapula näkyy myös työnhakupalvelussa

Suomen suosituimmalla työnhakupalvelulla Duunitorilla on runsaasti avoimia työpaikkoja hoitajille.
Hoitaja päivystyksessä. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA
Hoitaja päivystyksessä. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA

Viime vuonna hoitajia etsittiin Duunitorilta 35 996 työpaikkailmoituksella, mikä on yli 75 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna.

– Luvut eivät valehtele. Terveydenhoitoalalla on kova tarve löytää päteviä hoitajia eri tehtäviin. Voidaan myös pohtia, onko vuoden 2020 loppupuolella voimaan astunut hoitajamitoitus kiihdyttänyt tätä trendiä, toteaa Duunitorin sisältö- ja viestintäpäällikkö Niko Pikkuaho.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hoitajien henkilöstömitoitus astui voimaan iäkkäiden henkilöiden tehostetussa palveluasumisessa ja pitkäaikaisessa laitoshoidossa vuonna 2020. Saman vuoden lokakuusta lähtien mitoitus on ollut vähintään 0,5 työntekijää asiakasta kohti.

Vuoden 2021 alusta henkilöstömitoitusta nostettiin vähintään 0,55 työntekijään ja vuoden 2022 alusta 0,6 työntekijään asiakasta kohti. Sanna Marinin (sd.) hallituksen päätöksellä henkilöstömitoituksen on määrä astua täysimääräisesti voimaan 1.4.2023, jolloin se on vähintään 0,7 työntekijää asiakasta kohti.

Työvoimapula ei Duunitorin lukujen mukaan vaikuta helpottuvan, sillä työpaikkailmoitusten määrä on jatkanut kasvuaan myös kuluvan vuoden aikana. Tämän vuoden elokuuhun mennessä hoitajamitoitukseen liittyviä työpaikkailmoituksia on julkaistu 30 prosenttia enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.

Tällä hetkellä avoimia hoitajien työpaikkailmoituksia Duunitorilla on 3 811.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Koko totuutta työpaikkailmoitusten määrä ei kerro, sillä moni työnantaja hakee yksittäisellä ilmoituksella kymmeniä tai jopa satoja työntekijöitä. Tilanne voi siis olla jopa hälyttävämpi kuin mitä työpaikkailmoitusten määrä osoittaa.

– Duunitorin datasta havaittava kehitys työpaikkailmoituksissa tukee osaltaan käsitystä, jos nyt ei kriisistä, niin ainakin vakavasta hoitajapulasta, Pikkuaho toteaa tiedotteessa.

Tiedotteessa on käytetty Duunitorin dataa vuosina 2019–2022 julkaistuista työpaikkailmoituksista, joita hoitoalan henkilöstömitoitus koskee. Kerättyjä ammattinimikkeitä olivat apulaisosastonhoitaja, fysioterapeutti, geronomi, lähihoitaja, sairaanhoitaja, hoiva-apulainen, hoiva-avustaja, lähihoitaja, laitoshoitaja, ohjaaja, osastonhoitaja, palvelutalon johtaja, perushoitaja, sairaanhoitaja, sosionomi, terveydenhoitaja, toimintaterapeutti, vanhustenhoitaja, vanhustyön ohjaaja ja yöhoitaja.

Karoliina Partanen toivoo asiallista keskustelua sote-palveluista.
Pääministeri antoi eduskunnalle ilmoituksen sote-palveluista.
Mainos