”Ulkomaalaissiaksi” ja ”likaiseksi turvapaikanhakijaksi” nimittely ei ole rasismia

Sveitsin korkeimman oikeuden mukaan nimittely "ulkomaalaissiaksi" ei ole rasismia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Niin ikään korkein oikeus katsoi, että nimittely ”likaiseksi turvapaikanhakijaksi” ei ole rasismia, kertoo italialaissanomalehti La Stampa.

Päätös juonta juurensa vuoteen 2007, jolloin poliisi pidätti Baselissa algerialaismiehen, joka oli varastanut venäläisturistilta lompakon. Henkilöllisyyden tarkastamisen yhteydessä poliisi nimitteli varasta ”ulkomaalaissiaksi” ja ”likaiseksi turvapaikanhakijaksi”.

Sveitsin korkein oikeus katsoi, että nimittely ei kohdistunut määrättyyn etniseen ryhmään, rotuun tai tietyn uskonnon edustajaan. Niin muodoin kyseessä oli tavallinen loukkaus.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)