Paula Risikko kommentoi maanantaista yhteenottoa Jyväskylässä afgaaniperheen maasta poistamista vastustaneiden mielenosoittajien ja poliisin välillä.
– Jos vastustaa turvapaikkapolitiikkaa Suomessa niin oikea tapa ei ole estää poliisin toimintaa, koska poliisi tekee työtänsä, hän sanoo.
Sisäministeri kertoi pyytäneensä, että Salmirannan vastaanottokeskuksen johto selvittää yhdessä poliisin kanssa, miten vastaavat välikohtaukset jatkossa voitaisiin estää.
Risikon mukaan välikohtauksiin palautustilanteissa on varauduttu.
– Pahinta mitä tälle yhteiskunnalle voi tapahtua on, että täällä aletaan päinsä tapella. Nyt pitäisi ottaa rauhallisesti ja katsoa, että hädänalaisia ihmisiä autetaan ja sitten he, joille ei turvapaikkaa voida suoda, pääsisivät rauhanomaisin keinoin esimerkiksi vapaaehtoisen paluun kautta kotimaahansa. Mutta sitten tarvittaessa palautuksena, hän sanoo Ylelle.





