Finnpilot Pilotage on luotsitoimintaa hoitava osakeyhtiö, joka perustettiin 2010 eduskunnan päätöksellä luotsausliikelaitoksesta. Laivojen on lakisääteisesti pakko käyttää luotsia.
Kansanedustaja Ari Torniaisen (kesk.) kirjallisen kysymyksen mukaan yhtiöittämisen yhteydessä avoimuus on vähentynyt ja ”Finnpilot Pilotage Oy:n kohdalla on esitetty arvioita hyvän ja hyväksyttävän hallintotavan kanssa ilmenneistä ristiriidoista”.
”Finnpilot Pilotage Oy ei käytännössä voi millään tavalla omin toimin luoda markkinoita. Yhtiö on täysin riippuvainen valtion poliittisista päätöksistä ja merikuljetusten määrästä. Voidaan esimerkin luontoisesti verrata Finnpilot Pilotage Oy:n toimintaa lossiyhtiön toimintaan. Kuljetettavia on paljon tai sitten ei. Asiaan ei voida vaikuttaa. Miten voidaan määrittää uskottavalla tavalla johdon toiminnan vuoksi syntyvä tulos, josta on syytä maksaa ylimääräistä bonusta erityisen hyvästä suorituksesta”, eduskuntakyselyssä kysytään.
Torniaisen mukaan Finnpilotin johto sai tästä huolimatta merkittävät tulospalkkiot vuoden 2012 tuloksesta. Toimitusjohtajalle on määritetty neljän kuukauden bruttopalkka, vaikka yhtiön tuote eli luotsien suorittamat luotsaukset vähentyivät noin 3000:lla.
”Vuonna 2011 luotsauksia oli 30 001 kappaletta ja luotsaustuotot olivat 31 990 775 euroa, ja tulospalkkioita ei maksettu. …Vuonna 2012 luotsauksia oli 27 091 kappaletta ja luotsaustuotot olivat 35 388 282 euroa. Hallituksen ja toimitusjohtajan palkat ja palkkiot olivat 326 766 euroa, mikä tarkoittaa noin 105 000 euron lisäbonuksia toimitusjohtajalle ja hallitukselle. Tässä ei ole mukana muu tulospalkkausjärjestelmään kuuluva johto”, kyselyssä todetaan.





